Biskupie Księstwo Nyskie – prezentacja 26 maja 2024

Biskupie Księstwo Nyskie –  prezentacja multimedialna , kolejny wykład Zakochaj się w Polsce  w ramach cyklu „Śląsk. Moje fascynacje ” Muzeum Narodowe we Wrocławiu  26 maja 2024 , godz. 13.00, s. 116, wstęp wolny

Dziedzictwo kulturowe dawnego księstwa nyskiego

W ramach prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Stowarzyszenie „Zakochaj się w Polsce” zapoznamy Państwa z atrakcjami kulturowymi historycznego Biskupiego Księstwa Nyskiego, stanowiące dzisiaj potencjał turystyczny Nysy i okolic. Wykład z krajoznawczym opisem i zdjęciami poprowadzi Anna Zwiech przewodnik, lider stowarzyszenia.

Księstwo dobrze zorganizowane i zarządzane zaowocowało rozwojem handlu i rzemiosł. Do Nysy biskupi przenieśli swoją siedzibę z Wrocławia już w XV wieku, księstwo istniało aż do 1810 roku.

Nysa to dawna stolica księstwa biskupów wrocławskich nazywana  „Śląskim Rzymem”,  określana jako perła architektury barokowej na Śląsku. Prezentacja przybliży najwspanialszą barokową świątynię nyską – arcydzieło baroku – kościół pw. świętych Piotra i Pawła, który realizuje barokową zasadę integracji sztuk, splata w całość architekturę, malarstwo, rzeźbę, wszystkie elementy wystroju i wyposażenia.  Poznamy pozostałe najważniejsze zabytki Nysy, w tym: Bazylikę św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki – Pomnik Historii, Skarbiec św. Jakuba – galerię sztuki złotniczej, zespół pojezuicki, zabudowę śródmiejska z budynkiem Wagi Miejskiej. Wspomnimy o szlaku błogosławionej Marii Luizy Merkert – założycielki zgromadzenia sióstr św. Elżbiety.

Nysę wyróżnia  zabytkowy krajobraz forteczny – Twierdza Nysa – najsilniejsza śląska twierdza XVIII i XIX wieku, na której reliktach miasto obecnie opiera rozwoju turystyki.

W ramach prezentacji poznamy inne atrakcje turystyczne regionu, w tym gotycko-renesansowy zamek biskupów wrocławskich w Otmuchowie, który od XVII wieku pełnił rolę letniej rezydencji dostojników z unikatowymi „końskimi schodami”. Poza tym późnorenesansowy dwór z połowy XVII wieku w Piotrowicach Nyskich i dwór w Ściborzu, pałacyk myśliwski z początku XVIII wieku zbudowany dla biskupa Franza  Ludwiga von Pfalz-Neuburga. Poznamy także zabytki zlokalizowane w ramach ziem Księstwa Nyskiego, ale zlokalizowane w  Republice Czeskiej, w tym słynny Jánski Vrch.