Bystrzyca – od biegu górnego po rzekę nizinną – 10 września 2023r.

Bystrzyca – od biegu górnego po rzekę nizinną – 10 września 2023r. Zapraszamy do zapisów!

TRASA:  SIEDLIMOWICE (Młyn Gospodarczy – MIETKÓW – LUBACHÓW (Zapora na Jeziorze Bystrzyckim) –  ZAGÓRZE ŚLĄSKIE (zbiornik, Zamek Grodno, most wstęgowy) – JEDLINA ZDRÓJ (uzdrowisko, browar)

SIEDLIMOWICE  –  wywodzący się co najmniej z  XVIII-wiecznej tradycji młyn wraz z zabudową towarzyszącą, bazujący na historycznej linii technologicznej, jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku zespołów młyńskich . Młyn w obecnej postaci wzniesiono w poł. XIX w. i rozbudowywano wraz z obiektami towarzyszącymi do pocz. XX w. Zespół młyna w Siedlimowicach stanowi samodzielny zakład produkcji mąki złożony z: młyna, turbinowni, kuźni, stolarni, trafostacji, spichrza, wozowni i domu młynarza. Zwiedzanie z poczęstunkiem (kawa i ciasto upieczone na miejscu)

LUBACHÓW  – Elektrownia wodna powstała na początku XX wieku wraz z budową zapory wodnej na rzece Bystrzycy jednak w przeciwieństwie do innych tego typu obiektów budowanych w tamtym czasie w Sudetach, budynek samej elektrowni został oddalony od zapory o około 1 km. Elektrownia wykorzystuje moc wody zgromadzonej w sztucznym zbiorniku – Jeziorze Bystrzyckim. Zainstalowano w niej trzy turbozespoły wyposażone w turbiny Francisa wyprodukowane przez firmę Voith i generatory wraz z oprzyrządowaniem firmy Siemens-Schuckert. To co odróżnia Lubachów od innych tego typu obiektów jest prawie niezmienione wyposażenie. Wejście szlakiem na koronę zapory

 

Hodowla osłów w Lubachowie, stado liczy kilkadziesiąt osiołków, różnej płci, w różnym wieku, przeróżnej wielkości i różnorodnego umaszczenia. Oczywiście każde z nich posiada swój niebanalny charakterek, upodobania i zwyczaje. Każdy z nich posiada swoje imię i ciekawą historię z tym związaną. Spotkanie z właścicielami hodowli.

KŁADKA wstęgowa w Zagórzu Śląskim nad Jeziorem Bystrzyckim zastąpiła mającą ponad 50 lat i będącą w złym stanie technicznym konstrukcję wiszącą na stalowych linach o długości  113 m. Nowy obiekt ma 126 m. To jedna z trzech tego typu konstrukcji w Polsce (ale najdłuższa i jedyna wieloprzęsłowa).Rejs po jeziorze Bystrzyckim

AKWARIUM –  CORT w Zagórzu Śląskim (uruchomiony wiosną 2020 roku) potocznie jest nazywany Akwarium, ze względu na znajdujące się wewnątrz duże akwarium słodkowodne. W ogromnym akwarium można obserwować Faunę i florę wód Jeziora Bystrzyckiego.

ZZAGÓRZE ŚLĄSKIE ZAMEK GRODNO położony na szczycie wzgórza Choina zwanego też Górą Zamkową jest jednym z najstarszych zamków sudeckich, W XVI wieku przebudowa zamku gotyckiego na renesansową rezydencję. W obecnej postaci zespół zamkowy składa się z dwóch części : gotycko-renesansowego zamku górnego i renesansowego zamku dolnego, otoczonych murem obronnym z renesansowymi attykami i bastejami.

Na trasie zamku znajduje się: budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra, sala  Centrum Bioedukacji Multimedialnej poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina”.

JEDLINA ZDRÓJ miasto uzdrowiskowe- atutem uzdrowiska jest  łagodny podgórski mikroklimat, położenie w obrębie Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich, czyste powietrze, piękne krajobrazy oraz nowoczesne zaplecze medyczne.  Ze względu na źródła wody mineralnej, której właściwości uznano za lecznicze blisko 300 lat temu, Jedlina-Zdrój uzyskała status uzdrowiska. Ten status posiada do dziś i był on głównym czynnikiem wpływającym na rozwój i stopniowe rozrastanie się miasta.  Lecznictwo uzdrowiska Jedlina Zdrój ukierunkowane jest leczenie i kurację chorób ortopedyczno–urazowych, choroby dróg oddechowych, choroby układu trawienia, choroby kardiologiczne, osteoporozę, choroby nerek i dróg moczowych. Naturalne wody lecznicze stosowane w kuracjach pitnych: -„Dąbrówka”, „Mieszko”, „Młynarz”, „Marta”.

Naszą trasę zakończy wizyta w Browarze Jedlinka. W nawiązaniu do XIX wiecznych tradycji dóbr ziemskich Jedlinka, po niespełna 100 letniej przerwie w działalności, w dniu 1 maja 2014 roku Browar Jedlinka znowu otworzył swoje podwoje. Nowoczesna instalacja, najwyższej jakości surowce i dbałość o każdy szczegół w procesie produkcji to zdaniem właścicieli przepis na doskonałe piwo, którego spróbujemy.

Uczestnicy wycieczki powinni zadbać o wygodne buty z przeznaczeniem na wędrówki po szlakach górskich. Zaplanowane trasy są przygotowane dla przeciętnego turysty pod względem skali trudności – spacerowe.

WYJAZD  godzina 7.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok  godz. 20.00

Koszt uczestnictwa 180 zł –  przejazd autobusem lub busem w zależności od ilości uczestników, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW

dodatkowo koszty wstępów 60 – 65 zł  – rejs statkiem, hodowla osłów, Zamek Grodno – wieża widokowa

planowany jest wspólny obiad

Wpłaty uczestników na konto do 5 dni przed wyjazdem w miarę wolnych miejsc

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce –  do pobrania tutaj

PANKÓW (Stadnina) – WIERZBNA (romański kościół) – w marę możliwości czasowych

Galeria wyjazdu