Centralna Polska – Ziemia Łowicka 3-4 sierpnia 2024

2 dni – województwo łódzkie : Łęczyca – Tum – Piątek –  Walewice – Łowicz –  Nieborów – Arkadia  –  Skierniewice – Lipce Reymontwskie

 

ŁĘCZYCA – miasto położone na lewym brzegu rzeki Bzury. Najdawniejsza łęczycka osada istniała już w VI wieku. Był to zespół złożony z grodu, wczesnomiejskiej osady targowej i kościelnego ośrodka na terenie dzisiejszego Tumu. Miasto: Zamek Królewski – obecnie regionalne muzeum – wzniesiony w połowie XIV stulecia za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, jako jedno z ogniw obrony państwa, Kościół i Klasztor oo. Bernardynów, kościół farny.

TUM – Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie została wzniesiona w XII wieku w pobliżu dawnej lokalizacji  wczesnośredniowiecznego grodu.  Kościół konsekrowany w 1161 roku wzniesiony jest na miejscu wcześniejszej budowli. Jej fundamenty utożsamiane były z benedyktyńskim opactwem Świętej Marii – „na łęczyckim grodzie“.

Archikolegiata łęczycka należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.

PIĄTEK – geometryczny środek Polski

WALEWICE pałac i stadnina W pierwszej połowie XVIII wieku majątek obejmuje w posiadanie rodzina Walewskich, pałac znany jest z jego lokatorki Marii Walewskiej oraz romantycznej historia wielkiej miłości pięknej Polki i cesarza Francuzów. , pałac został wzniesiony pod koniec XVIII wieku przez Anastazego Walewskiego w stylu klasycystycznym. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy o powierzchni kilkunastu ha.

Tradycje hodowli koni w Walewicach sięgają początków XX wieku, stadnina słynie z hodowli koni anglo-arabskich.

ŁOWICZ miasto położone w pasie Niziny Środkowomazowieckiej, stolica Ziemi Łowickiej; centrum administracji miejskiej, powiatowej;   spacer – trójkątny Nowy Rynek z zachowanym średniowiecznym układem architektonicznym, Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Mikołaja zwana „Wawelem Mazowsza”, Stary Rynek z jego charakterystyczną zabudową, mini skansen przy Muzeum w Łowiczu; Aleja Gwiazd Łowickich – jedyna w Polsce aleja honorująca dokonania Twórców Ludowych, pomnik bitwy nad Bzurą; łowicki strój, wycinanki, zwyczaje i obrzędy – folklor, kuchnia.

NIEBORÓW Pałac Radziwiłłów – jeden z najładniejszych barokowych pałaców w Polsce. Zbudowany w latach 1695- 1697 wg. projektu królewskiego architekta Tylmana z Gameren (architekt holenderski epoki baroku) dla prymasa Polski Michała Stefana Radziejowskiego. Od 1774 do 1945 należał do rodziny Radziwiłłów. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Warszawie prezentujący wnętrza pałacowe doby baroku z XVII-stego do XIX-stego wieku oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne – 10 tys. woluminów m.in. „Kronika Polski” Macieja Miechowity z 1521r. i „Statuty” Jana Łaskiego z 1506.), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Przy pałacu ogród regularny francuski, Pawilon Myśliwski..

ARKADIA park romantyczny w stylu angielskim nazwany Arkadią, założony w 1778 r. przez Helenę Radziwiłłową z Przaździeckich, żonę Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa. Arkadyjski zespół parkowy należy do unikatowych w skali europejskiej założeń parkowych. Wyróżnia go zespół budowli nawiązujących do czasów antycznych.

SKIERNIEWICE -skierniewicki Rynek z ławeczką Profesora Pieniążka – prof. Szczepan Aleksander Pieniążek (1913-2008) założyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, miasto zawdzięcza mu miano owocowego serca Polski; kościół św. Jakuba Apostoła z drugiej połowy XVIII wieku ufundowany przez  prymasa Antoniego  Ostrowskiego. Zaprojektowany wraz z urządzeniem wnętrza i jego polichromią przez Efraima Schroegera (polskiego architekta niemieckiego pochodzenia). Nawa  kościoła posadowiona jest na planie koła.  Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; pomnik Stanisława Wokulskiego bohatera Lalki Bolesława Prusa. Przypomina scenę rozstania z Izabellą Łęcką z ekranizacji powieści w planie  skierniewickiego dworca. Historia Wokulskiego nie skończyła się, gdy wysiadł w Skierniewicach, ale miała swój dramatyczny przebieg: Stach próbował popełnić samobójstwo kładąc się na torach. Uratował go dawny znajomy – kolejarz Wysocki. Na pamiątkę dziś wita podróżnych z małym kufrem na dworcu kolejowym.

LIPCE REYMONTOWSKIE Muzeum im. Władysława St. Reymonta; Największego rozgłosu nadał Lipcom Władysław Stanisław Reymont w swojej wielkiej epopei „Chłopi” wprowadzając nazwę jako miejsce, gdzie rozgrywa się akcja powieść (Nagroda Nobla w 1924r.). W Lipcach  noblista mieszkał w latach 1888-1891 pracując na rogatce kolejowej. Tu też powstało sporo jego utworów. Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta zajmuje zabudowania dawnej manufaktury włókienniczej rodziny Winklów, która zajmowała się tkaniem materiałów na słynne  łowickie pasiaki.

W miarę możliwości czasowych Sanniki, Oporów

SANNIKI – (dodatkowo)  Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach, budowla stylizowana na włoską willę, obecnie siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, w 1828 roku w czasie letniego wypoczynku  komponował tu i tworzył Fryderyk Chopin. W jednym z pokoi stoi fortepian z 1820 roku, którego klawiatury najprawdopodobniej dotykały palce Chopina. Pałac w Sannikach jest jedynym obiektem na Mazowszu związanym z Fryderykiem Chopinem, który nigdy nie był rekonstruowany, a poddany został jedynie kompleksowej rewaloryzacji.

OPORÓW (dodatkowo) )mała późnogotycka rezydencja obronna wzniesiona około 1440 r. usytuowana na wyspie otoczonej fosą, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Majątek od XIV wieku był siedzibą rodu Oporowskich, herbu Sulima. Rezydencję rodową – zamek zbudował arcybiskup Władysław Oporowski, syn Mikołaja wojewody łęczyckiego, właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-1453. W XVII wieku  dziedzictwo przejęli nowi właściciele.

 

WYJAZD  godzina 7.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót  następnego dnia . godz. 21.00

2 dni  –  590 zł wyprawa odpłatna stowarzyszenia uwzględnia przejazd mikrobusem – koszty są policzone dla grupy 18 osób  (autobus w zależności od frekwencji  może spowodować symboliczną dopłatę)   opłaty autostradowe, parkingowe opieka przewodnika stowarzyszenia na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW, koszt noclegu  – potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721  Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do dnia 21 maja 2024

Nocleg w pokojach dwuosobowych z łazienkami ze śniadaniem w hotelu średniej klasy turystycznej  https://www.hotel-dworek.pl/

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Uczestnik pokrywa koszty wstępów do atrakcji turystycznych, a one nie są obligatoryjne

Dobór atrakcji, odwiedzanych miejsc podyktowany jest  wymogami czasowymi, aktywnością grupy, warunkami pogodowymi, wybieramy miejsca swoiste dla regionu.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

obiad – Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamawiany przez Zakochaj się w Polsce posiłek proszę o indywidualną informację

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj