Dolina Łaby – Sächsische Schweiz 6 października 2024
Wolny Kraj Związkowy Saksonia Sächsische Schweiz: Twierdza Königstein – Bastei – Pirna – Großsedlitz
Twierdza Königstein – Festung Königstein – Kamień Królewski
Twierdza Königstein to jedna z największych i najstarszych warowni w Europie. Położona jest na szczycie skalnego płaskowyżu nad rzeką Łabą, w Saksonii, w Niemczech. Twierdza ma ponad 750 lat historii i była świadkiem wielu ważnych wydarzeń politycznych i militarnych.
Pierwsze wzmianki o Twierdzy Königstein pochodzą z XIII wieku, kiedy to była ona siedzibą rycerskiego rodu von Thun. W XIV wieku twierdza przeszła w ręce królów czeskich, miejsce nie było przypadkowe, z racji swojego położenia na skałach i czeskiej granicy z Marchią Miśnieńską. W 1408 r. zdobyli go margrabiowie Miśni, a ponad 50 lat później przeszedł pod panowanie elektorów saskich.
W XVIII wieku twierdza została przebudowana na nowoczesną fortecę przez króla Augusta II Mocnego i jego syna Augusta III. W XIX wieku twierdza służyła jako więzienie dla politycznych i wojskowych więźniów, takich jak Napoleon Bonaparte czy Johann Friedrich Böttger. W XX wieku twierdza była wykorzystywana przez nazistów i komunistów jako obóz koncentracyjny i więzienie. W 1955 roku twierdza została otwarta dla zwiedzających jako muzeum.
Bastei
Saksonia Szwajcarska – Bastei – największe spektakularne, przyrodnicze miejsce w Saksonii. Spektakularne, położone obok kurortu Rathen formy skalne powstały na skutek procesów wietrzenia piaskowcowych osadów morskich po wcześniejszym ustąpieniu zalewów morskich. Sterczące na kilkadziesiąt metrów maczugi, wieże, iglice kryją pozostałości dawnych zabudowań zamkowych oraz mostu. Bastei to wyjątkowa atrakcja Saksonii Szwajcarskiej.
Pirna
Rozwój osady od czasów średniowiecznych wiązał się przede wszystkim z istnieniem w tym miejscu dogodnej przeprawy przez Łabę, która powyżej Pirny ma charakter rzeki górskiej i przełamuje się przez krajobrazowo atrakcyjny masyw skał piaskowcowych, zwany Saską Szwajcarią, wskutek czego rzeka ta nie była spławna. Ponieważ nie istniała też możliwość podróży lądowej wzdłuż Łaby, Pirna zyskała bardzo ważne znaczenie jako miejsce przekraczania rzeki i przeładowywania towarów. W planie miasta jedna z ulic, zasadniczo peryferyjnych względem centralnego (teoretycznie) punktu miasta, jakim jest plac miejski – Dohnaische Strasse, jest dwukrotnie szersza od pozostałych i ona to właściwie pełni rolę głównej osi komunikacyjnej, prowadząc do miejsca przeprawy promowej przez Łabę.
Osadnictwo w tym miejscu sięga czasów okresu kultury łużyckiej, kiedy to znajdował się tu najprawdopodobniej gród z epoki brązu. Naturalna obronność tego wzgórza mogła być również jedną z przyczyn osadnictwa słowiańskiego we wczesnym średniowieczu.
Spacer Malownicze miasteczko, murowana zabudowa historycznego centrum miasta sięga XIV wieku, obecne fasady pochodzą w większości z czasów renesansu i baroku. Szczególnie godne zobaczenia są ratusz, dom Canaletto oraz pełen architektonicznych skarbów kościół mariacki.
Barockgarten Großsedlitz
punkt zwiedzania tylko jeśli trasa będzie wydłużona o pracę dwóch kierowców
Ogród Großsedlitz jest wybitnym przykładem francuskiej sztuki ogrodowej w Saksonii i jednocześnie jednym z najbardziej autentycznych ogrodów barokowych w Niemczech. Podczas wojny siedmioletniej Großsedlitz służyło jako główny obóz armii pruskiej… i zostało dotkliwie zniszczone
Barokowy ogród Großsedlitz z Friedrichschlösschen położony jest na wzgórzu na lewym brzegu Łaby w Großsedlitz w granicach miasteczka Heidenau w Saksonii.
Ogród o powierzchni około 18 hektarów, należy do najważniejszych dzieł baroku drezdeńskiego , którego projektowało trzech czołowych architektów. Architekturę tarasowej przestrzeni ogrodowej podkreślają gorzkie pomarańcze i 300 innych roślin oranżeryjnych – jedną z największych kolekcji w krajach niemieckojęzycznych.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
WYJAZD godzina 6.45 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót godz. 22.00
Koszt uczestnictwa 320 zł dla więcej niż 16 uczestników – przejazd autobusem, opłaty autostradowe, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW, drugi kierowca
w przypadku mniejszej liczby uczestników 350 zł
potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721 Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do wtorku przed wyjazdem jednodniowym (niedziela)
Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj
Twierdza Königstein wstęp 15 EUR
Großsedlitz 5 EUR
przepłynięcie promem 2 EUR