Poznaj lubuskie – Pojezierze Sławskie, dolina środkowej Odry 2 czerwca 2024
Największe atrakcje turystyczne : Bytom Odrzński – Nowa Sól – Siedlisko – Lubięcin – Tarnów Jeziermy – Slawa – Wschowa
Bytom Odrzański (tuż po wojnie Białobrzezie, niem. Beuthen an der Oder) – miasto w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim w powiecie nowosolskim, siedziba gminy Bytom Odrzański.
Bytom Odrzański należy do najciekawszych miast Ziemi Lubuskiej, zachwyca zabytkami i architekturą. O jego atrakcyjności stanowi także położenie na odrzańskiej skarpie. Do 1945 r. brzegi rzeki spinał tutaj most wysadzony przez broniących miasta Niemców.
Bytomska przeprawa zbudowana została w 1907r. Ozdobiły ją secesyjne detale czyniące z mostu atrakcję turystyczną. W czasie prowadzonej rewitalizacji Bytomia Odrzańskiego jednym z jej elementów stało się zagospodarowanie zachowanego odcinka mostu, pozostałości przeprawy przez Odrę – nadodrzańska promenada. Spacer
Nowa Sól – powiat nowosolski w środkowej części dorzecza Odry, osada związana z funkcjonowaniem warzelni zależnej od dostaw soli drogą wodną, warzelnia zadecydowała o nazwie miasta w II połowie XVI wieku. Węzeł komunikacji wodnej, drogowej, kolejowej. Posiada port rzeczny. Przeszłość miejscowości odzwierciedlają zabytki architektury i techniki.
W mieście most podnoszony z 1927r, stanowi unikalny w skali europejskiej przykład zabytku techniki, powstał w zielonogórskich zakładach Beuchelta jako odpowiedź na rozwój miasta i możliwość przyjmowania odrzańskich jednostek pływających, część drogowa jest podnoszona przy pomocy lin napędzanych elektrycznie (pierwotnie był to napęd ręczny), co umożliwia przepłynięcie jednostek do portu. Most został wyremontowany w 1993 roku.
Siedlisko – rezydencja z zamkiem, kaplicą zamkową, budynkiem bramnym, fortyfikacjami i parkiem schodzącym południowym zboczem do Odry. Fortyfikacje, kaplicę i budynek bramny zaprojektował Walenty von Saebisch, projektant umocnień Wrocławia i Świdnicy. W 1945 roku zamek został spalony przez żołnierzy radzieckich. Częściowo odbudowany obecnie mieści Gminny Ośrodek Kultury
Lubięcin – wiatrak kożlak, miejsce, w którym zlokalizowana jest nasza restauracja
Sława największe Jezioro Pojezierza Sławskiego i największy akwen w województwie lubuskim, nie przypadkowo nazywane „śląskim morzem”, miasteczko o zachowanym układzie urbanistycznym, wokół jeziora zlokalizowanych jest kilkadziesiąt ośrodków wypoczynkowych, kluby żeglarskie, pola namiotowe, pensjonaty. Duże piaszczyste plaże, kilka wysp.
Tarnów Jezierny – jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości na pojezierzu, dworek myśliwski położony nad Jeziorem Tarnowskim Dużym
Wschowa – królewskie miasto położone na pograniczu województwa lubuskiego -Śląska i Wielkopolski – spacer po mieście
pozostałe atrakcje zaproponowane przez przewodnika w miarę możliwości czasowych
WYJAZD godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 21.00
Koszt uczestnika 180 zł – przejazd mikrobusem, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW – potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721 Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do wtorku przed wyjazdem jednodniowym (niedziela)
Uczestnik pokrywa koszty wstępów, które nie są obligatoryjne
Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamawiany posiłek proszę o indywidualną informację
Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj