Dziedzictwo pogranicza trzech województw 25 lutego 2024

Dziedzictwo pogranicza trzech województw 25 lutego 2024 – Zapraszamy do zapisów!

Trasa: Skarby drewnianej architektury “ oleska róża zaklęta w drewno” , Byczyna, Bolesławiec, dworek Jana Dzierżona, pałac w Maciejowie w obszarze styku wielkopolskiego, łódzkiego,  opolskiego

1 Bolesławiec – średniowieczny zamek królewski datowany na czasy Kazimierza Wielkiego – początek XI wieku

2 Byczyna – jedno z niewielu miast w Polsce, w którym średniowieczne mury obronne  zachowały się niemal w całości. Dzięki temu Byczyna nazywana jest „opolskim Carcassonne” na cześć słynnego grodu we Francji, choć tym mianem szczyci się bardziej inne opolskie miasto Paczków; wewnątrz eliptycznej linii murów przetrwał dawny układ urbanistyczny zabudowy.

3 Michalice – drewniany kościół pw. Michała Archanioła z I połowy XVII wieku, jedna z piękniejszych tego typu realizacji w woj. opolskim i na obszarze Polski, zachowany historyczny wystrój wnętrza.

4 Pałac w Maciejowie – w stylu klasycystycznym, projektant Carl Gotthard Langhans, rok budowy ok. 1790 r.  Na terenie pałacu znajduje się zaspół wysokiej klasy artystycznej  malowideł ściennych z przełomu XVIII i XIX w. W zespole park  z początku XIX wieku.

5 Maciejów – pasieka zarodowa, ośrodek dydaktyczny i hodowlany. W sprzedaży znajduje się pełen wybór pszczelich  produktów.   Obejrzymy dworek i pomnik ks. Dzierżona oraz kolekcję ciekawych uli figuralnych.

Maciejów -– pszczelarstwo to główna z dziedzin promocyjnych region Kluczborka, z miejscem związana jest postać znanego pszczelarza, naukowca ks. Jana Dzierżona nazywanego „ojcem współczesnego pszczelarstwa”, absolwenta  Gimnazjum Św. Macieja oraz wydziału teologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obowiązki duszpasterskie dzielił z pasją pszczelarza. Pasja z czasem przerodziła się w kunszt i profesjonalizm hodowcy pszczół światowego formatu.

Skonstruował pierwszy ul ramowy, używany do dziś przez hodowców.  Tradycję pszczelarską oraz odkrycia ks. dr Jana Dzierżona prezentują zbiory muzeum w Kluczborku (w tym jeden z najstarszych zabytków pszczelarskich w Polsce i w Europie, tzw. barć odrzańską datowana na X wiek)

6 Olesno – drewniany odpustowy kościół św. Anny z XVI i XVII wieku, młodsza część świątyni została zbudowana na nietypowym planie – do środkowej nawy po okręgu przylega pięć kaplic, dzięki czemu forma kościoła przypomina kwiat róży – “ oleska róża zaklęta w drewno”.

WYJAZD  godzina 7.15  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót godz. 19.00 -20.00

Koszt uczestnictwa 180 zł – przejazd mikrobusem, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW – potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721  Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do wtorku przed wyjazdem jednodniowym (niedziela)

Dodatkowe opłaty koszty wstępów ok 20 zł , ofiary w kościołach

obiad – Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamawiany posiłek proszę o indywidualną informację

 

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj

Galeria