Ziemia Raciborska 30 marca 2025

Racibórz – Arboretum Bramy Morawskiej –   Tworków – graniczne meandry Odry – ujście Olzy do Odry – Wodzisław Śląski – Rybnik

 

RACIBÓRZ – Gród raciborski, bronił przeprawy rzecznej przez Odrę na szlaku handlowym prowadzącym przez Bramę Morawską, m.in. z Czech i Moraw do Krakowa, na Ruś i na Śląsk. Wiadomo, na podstawie badań archeologicznych, że istniał już w XI w.

Piastowie rządzili Raciborzem do 1336 r., kiedy to ziemia raciborska została przejęta przez czeski ród Przemyślidów. Podominikański kościele z XIV wieku – nekropolia Piastów i Przemyślidów, książąt raciborskich, w tym średniowieczna krypta.

 

Zamek Piastowski w Raciborzu – Zamek Piastowski to stary gród, dziś najcenniejszy średniowieczny zabytek w województwie śląskim. Zachowana do naszych czasów budowla, będąca wynikiem wielu przebudów dokonywanych w kolejnych wiekach, jest swoistą mieszanką stylów architektonicznych. Jednym z cenniejszych obiektów zamku jest kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, zwana perłą śląskiego gotyku.

 

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu platforma widokowa – powstała w ramach projektu unijnego „Szlakiem wież i platform Euroregionu SIlesia. Etap I”. Znajduje się przy głównej trasie spacerowej, na skarpie nad Zaczarowanym Ogrodem. Z poziomu platformy pięknie prezentuje się żywopłotowy labirynt.

 

TWORKÓW  – wieś, w której główna atrakcją turystyczną jest Zamek wzniesiony prawdopodobnie w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego. Największy jednak wpływ na dzisiejszy obraz pałacu miała rodzina von Saurma-Jeltsch, która przebudowała pałac w stylu neorenesansowym w latach siedemdziesiątych XIX wieku.  Wtedy powstała czworoboczna neogotycka wieża w skrzydle wschodnim, a dziedziniec otoczono arkadami. Kres jego świetności położył pożar, który wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 roku. Ogień strawił cały budynek wraz z wieżą zegarową. Niestety nikt nie podjął próby jego natychmiastowej odbudowy, a kilka lat później, podczas działań wojennych w 1945 został ponownie spalony.

Po gruntownej rewitalizacji zabezpieczono obiekt w formie trwałej ruiny oraz zrekonstruowano część murów i wieżę zamkową, którą przeznaczono na taras widokowy i udostępniono dla zwiedzających. Dzieło odbudowy neorenesansowego zabytku podjęła gmina Krzyżanowice, która sukcesywnie prowadziła prace zabezpieczającego ruin przed niszczeniem. Efekt tych prac mogą obecnie podziwiać turyści

 

GRANICZNE MEANDRY ODRY od ujścia Olzy, aż do przejścia granicznego w Chałupkach; Miejscowości Olza i Chałupki – ujście Olzy do Odry (na pograniczu polsko-czeskim).

Meandry Odry – bieg rzeki ma tu charakter naturalny, a nieuregulowane wody fantazyjnie meandrują pomiędzy terenami gminy Krzyżanowice, a czeskim Bohuminem. Najciekawszy odcinek rzeki ciągnie się od mostów granicznych, łączących Chałupki i Bohumin, do ujścia Olzy. – swobodnie przemieszczająca się w zakolach rzeka z powstającymi i zanikającymi starorzeczamo, wyspami, wyrwami brzegowymi i łachami piasku. Obszar ten cechuje się bogactwem przyrodniczym. Żyje tu kilka gatunków zwierząt: płazów, ryb, ptaków i ssaków uznanych za zagrożone w skali europejskiej, chronionej w ramach sieci ekologicznej Natura 2000.

Całej okolicy będziemy oglądać z wieży widokowej, spacer po okolicy

 

RYBNIK – bazylika św Antoniego, rynek , Zabytkowa Kopalnia Ignacy – Maszyna parowa w maszynowni Szybu Kościuszko (pokazy uruchamiania ), Wystawa stała ”Wiek pary” w nadszybiu Szybu Kościuszko, Maszynownię szybu Głowacki, taras widokowy na wysokości około 46 metrów, z którego  można podziwiać panoramę Rybnika, Radlina i Wodzisławia Śląskiego, a przy dobrej pogodzie zobaczyć pasma górskie Sudetów, Beskidów

 

Wyjazd  godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej

Koszt 

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721