Województwo kujawsko-pomorskie: Pałuki, wzdłuż Wisły 20-22 czerwca 2025
Pałuki – Bydgoszcz – Ostromecko – Chełmno – Grudziądz
Pałuki leżą na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. To historyczno-geograficzo-etnograficzna kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny (pn-wsch podregion Wielkopolski)– to region kulturowy, który zachwycakrajobrazem odbijającym się w tafli 130 jezior. Jego nazwa wywodzi się ze staropolskiego rdzenia zawartego w słowach: łuk, łęg, łuh, a jej pochodzenie często tłumaczy się łukowatym, pagórkowatym terenem, poprzecinanym licznymi jeziorami, wokół których rozciągają się podmokłe łąki.
I DZIEŃ
Trzemeszno – klasztor
Strzelno – romańska rotunda i słynne kolumny romańskie – Oryginalne kolumny romańskie z około 1170 roku wykute w piaskowcu. Zespół klasztorny Norbertanek z kościołem Świętej Trójcy, zbudowany po 1170 roku. Kościół wzniesiono z kostki granitowej, którego fundatorem był Piotr Wszeborowic – możnowładca kujawski, który również sprowadził Norbertanki. Świątynia w późniejszych czasach została przebudowana, najpierw w duchu gotyckim a następnie w XVIII wieku w stylu barokowym. Na uwagę zasługują 4 kolumny romańskie, które rozdzielają nawę główną od naw bocznych.
Mogilno –
Lubostroń
Kruszwica – kolegiata w Kruszwicy, czas budowy lata 1120–1140, pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa, które około 1148 przeniesiono do Włocławka. Jezioro Gopło to największe jezioro Pojezierza Wielkopolsko – Kujawskiego. Położone jest w rynnie goplańskiej, w dorzeczu Noteci Wschodniej, zwanej Nocią. Mysia Wieża – ceglana, ośmioboczna wieża o wysokości 32 metrów, znajdująca się na Półwyspie Rzępowskim jeziora Gopło/
Żnin – Muzeum Pałuckie
Gąsawa– drewniany kościół z XVII wieku Jest to budowla jednonawowa, orientowana, o konstrukcji zrębowej w ciekawy sposób połączonej z konstrukcją szkieletową. Rozwiązanie nie spotykana wśród europejskich rozwiązań architektonicznych. Wnętrze świątyni szczelnie wypełniają polichromie. Przedstawiają sceny związane z życiem św. Mikołaja i św. Augustyna, a przede wszystkim stanowią ilustrację dla nauki Kościoła dostępną dla niepiśmiennej ludności.
Wenecja – Muzeum Kolei Wąskotorowej
Biskupin – skansen archeologiczny, osada obronna kultury łużyckiej. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar kilkudziesięciu ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja), osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, grobów skrzynkowych, wioski piastowskiej oraz Chaty Pałuckiej – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków.
II DZIEŃ
Bydgoszcz – Wyspa Młyńska, Kanał Międzywodzie, Młyny Rothera, Wenecja Bydgoska, Magiczne Schodki i kładka nad Młynówką w Bydgoszczy, Ulica Długa, Bydgoska Aleja Autografów, Stary tramwaj na Długiej, Stary Rynek, Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy, promenada nad Brdą, rzeźby „Przechodzący przez rzekę” , Śródmieście , Nowe Miasto, Park im. Kazimierza Wielkiego , Biały Spichlerz, nowoczesny budynek opery
Ostromecko – rezydencja zbudowana przez rodzinę Mostowskich w pierwszej połowie XVIII wieku. Pałac Nowy powstał w I połowie XIX wieku i stanowił rezydencję rodziny Schönborn-Alvensleben. Ta okazała budowla powstawała etapami. Do części środkowej, najstarszej, pod koniec XIX wieku dobudowano od strony południowej neobarokowy Pałacyk Myśliwski.
Zespół prezentuje się okazale wraz z parkiem krajobrazowym
Dla zwiedzających obiekt oferuje wnętrza pałacowe, wystawy.
W barokowym Pałacu Starym zlokalizowana jest jedna z najważniejszych w kraju kolekcji Zabytkowych Fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego oraz wystawa instrumentów z Bydgoskiej Fabryki Akordeonów.
Fabryka Pianin i Fortepianów Brunona Sommerfelda to bydgoska firma, której działalność datuje się na lata 1905-1945. Była bez wątpienia największą w Polsce międzywojennej fabryką pianin i fortepianów.
III DZIEŃ
Chełmno – miasto Gotyku , Świętego Walentego, także Kopernika. Imponujące gotyckie świątynie, piękny renesansowy ratusz (na gotyckim założeniu) , solidne, niemal kompletne mury miejskie z 23 basztami i 2 bramami, efektowne kamienice oraz budynki użyteczności publicznej. Gotyckie zabytki wpisały miasto w Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.
Grudziądz – leży również na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, gotyckie spichlerze, które są dowodem na związek miasta z transportem rzecznym. Stare Miasto w Grudziądzu, Mury miejskie i Brama Wodna, bazylika św. Mikołaja, Pomnik ułana z dziewczyną, Zespół starych spichlerzy i błonia nadwiślańskie, pozostałość po dawnym zamku krzyżackim i wieża Klimek