Na wschód od Wrocławia – Księstwo Oleśnickie – 14 stycznia 2024

Na wschód od Wrocławia – Księstwo Oleśnickie – 14 stycznia 2024 – Zapraszamy do zapisów!

Dobra  –  renesansowy dwór obronny (pierwotnie gród należący do książąt piastowskich, którzy założyli zespół zamkowy w pobliskiej Oleśnicy) Książę ziębicko-oleśnicki Karl Friedrich I Podiebrad rozpoczął budowę dworu w miejscu starszego założenia obronnego, pod koniec XVI wieku został rozbudowany o wieżę (15m wysokości). Budowlę otaczały rozlewiska rzeki Dobrej, obronność zapewniały wały ziemne.  W latach 1631-1633 r. dwór został przebudowany na rezydencję pałacową.

 

Goszcz – zespól pałacowy von Reichenbachów powstał w latach 1749-1755 na miejscu wcześniejszego założenia dworskiego, posiada wystrój w formie rokokowej. W styczniu 1945 roku został zajęty przez wojska radzieckie, później przejęła go administracja polska lokując w nim miejscowe instytucje. W 1947 roku wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył budynek. W ocalałych budynkach założenia ulokowano PGR, co nie zapobiegło postępującej dewastacji. W sąsiedztwie pałacu dawne domy gościnne, oficyna mieszkalna, stajnia koni wyjazdowych, maneż, dom ogrodnika, budynek bramny z przełomu XVIII i XIX w., dwa domy służby pałacowej z 1760 r. , stary park dworski z kilkoma stawami, dawny ewangelicki kościół dworski.

Ruina w Goszczu stała aż do 2013 roku, kiedy gmina Twardogóra postanowiła odnowić jego zachodnią część. 8 lat później otrzymano dofinansowanie na remont głównego skrzydła pałacu.

 

Oleśnica –miasto powiatowe położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy,  dopływu Widawy

Dawny kościół zamkowy pw. św Jana Apostoła, w 1998 roku podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Bazylika jest połączona z zamkiem krytym gankiem.  Zamek Książąt Oleśnickich jest najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Oleśnicy, należy do grupy najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku.

Wieża Bramy Wrocławskiej , odcinek murów kurtynowych

Biblioteka Łańcuchowa mieści się nad kruchtą bazyliki pw. św. Jana Apostoła w Oleśnicy. W swoim bogatym zbiorze posiada obecnie ponad 230 woluminów przytwierdzonych łańcuchami do blatu (zbiory ksiąg tak zabezpieczano przed kradzieżą). Bibliotekę ufundował książę ziębicko-oleśnicki Karol II z dynastii czeskich Podiebradów w 1594 r.

 

Stronia – kamienna rotunda romańska pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowana w połowie XIII wieku,  przebudowana w XVII wieku, we wnętrzu zachowała się  późnogotycka chrzcielnica z 1517 roku.

Dobrzykowice – filmowy dom Kargula i Pawlaka z planu trylogii w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – spotkanie z właścicielem.

Dodatkowe atrakcje zaproponowane przez przewodnika (ciekawostki krajoznawcze): pałac Borowa, Dobroszyce, Twardogóra fragmenty muru berlińskiego, Cmentarz żołnierzy niemieckich  z lat 1939-1945 i Park Pokoju w Nadolicach Wielkich.

WYJAZD  godzina 8.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót godz. 18.00- 19.00

Koszt uczestnictwa 140 zł – przejazd mikrobusem, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW

Potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721  Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do wtorku przed wyjazdem jednodniowym (niedziela)

Dodatkowe opłaty : koszty wstępów Zamek w Oleśnicy 20 zł,  Zespół pałacowy w Goszczu 15 zł, Biblioteka  Łańcuchowa 18 zł , Dom Kargula 10zł  , poczęstunek z zespole w Goszczu

Browar Widawa Chrząstawa Mała – przekąska, degustacja

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj

Galeria