Nieznana Wielkopolska część II – wyjazd – 3 maja 2022

Nieznana Wielkopolska część II – wyjazd – 3 maja 2022

RACOT –TUREW – KOPASZEWO – LUBIŃ – CICHOWO – GOSTYŃ 

RACOT – XVIII-wieczny pałac w stylu klasycystycznym, projekt Dominika Merliniego, Stadnina Koni Racot, rezydencja prezydentów II RP

TUREW  istnienie gorzelni związanej z rodem Chłapowskich sięga XVIII wieku, to miejscowość o tradycjach związanych z gorzelnictwem. Spośród niemal 400 gorzelni rolniczych działających na początku lat 90. XX wieku, dzisiaj czynnych pozostało około 60. Ten niegdyś ważny sektor gospodarki, ze względu na wprowadzenie technik masowej produkcji stopniowo zanika. Wiele z obecnie pracujących zakładów swe początki ma w XIX wieku. Jednak gorzelnia w Turwi jest unikatem, gdyż jako jedyna działa nieprzerwanie od ponad 100 lat.

KOPASZEWO  – Majątek rodziny Bojanowskich, Skórzewskich, Chłapowskich, wokół pałacu rozplanowany XIX ogród krajobrazowy. Obecny kształt zabytek uzyskał w 1892 r. po pożarze pierwotnego budynku. W 1831 r. w Pałacu przebywali m.in.: Adam Mickiewicz – oczekiwał tu na przyjazd brata Franciszka walczącego w powstaniu listopadowym (uwiecznił pałac w poemacie „Pan Tadeusz”), a także – wielokrotnie – aktorka Helena Modrzejewska-Chłapowska, czy prezydent Ignacy Mościcki. Dzisiaj to siedziba jednego z zakładów należących do Spółki DANKO Zakład Hodowli Roślin i Zakłady Nasienno Rolne – symbol nowoczesnego rolnictwa.

LUBIŃ – Pomnik historii „Lubin – zespół opactwa benedyktynów” Dzieje opactwa sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa, to jeden z najdłużej działających na polskich ziemiach ośrodków monastycznych. Lubińska Benedyktynka – mnisi produkują słynne w całym kraju lecznice nalewki, tradycję zapoczątkował brata Bernardo Vincelli z Wenecji, który opracował  lekarstwo przywracające siły chorym braciom. W rezultacie w różnych klasztorach powstały różniące się od siebie wersje tego specyfiku. W opactwie w Lubiniu nalewka wytwarzana jest w formie dwóch tradycyjnych receptur.

CICHOWO – jedyny w Polsce Skansen Filmowy SOPLICOWO tworzy folwark zaprojektowany przez Allana Starskiego dla potrzeb filmu Andrzeja Wajdy  „Pan Tadeusz”. Filmowy dwór Sopliców „zagrał” dwór z Turowej Woli, wzbogacony scenograficznie o boczne alkierze – ten w Cichowie jest jego wierną. kopią. Folwarkiem opiekuje się Marek Pinkowski – twórca Akademii Zwierząt Filmowych oraz Krzywińskiego Towarzystwa Kulturalnego. Rezydentami całości są zwierzęta z AKADEMII FILMOWEJ Marka Pinkowskiego.

U WŁAŚCICIELA  w miejscowej karczmie zjemy obiad. Wszystko to wedle staropolskich obyczajów, sarmackich tradycji i w filmowym stylu.

GOSTYŃ  bazylika p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Filipa Neri jedna z najpiękniejszych barokowych budowli w Wielkopolsce. Świątynia z końca XVII wieku wzorowana na weneckim kościele Santa Maria della Salute według projektu włoskiego architekta Baldassara Longheny. Imponującą kopułę zaprojektował sławny wówczas w Polsce włoski architekt Pompeo Ferrari. Budowę ukończono w 1731 roku. Fundatorem świątyni był Adam Florian Konarzewski, który postanowił zbudować kościół jako wotum za swoje cudowne uzdrowienie. Bazylika zachwyca zarówno pięknym wystrojem i wyposażeniem wnętrza. Cudowny Obraz Matki Bożej Świętogórskiej – Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni – został ukoronowany koronami papieskimi i przyozdobiony Złotą Różą przez papieża Benedykta XVI (2012).

DRZECZKOWO  – zespół pałacowo – parkowy,  neogotycki pałac z XIX w.

Opcjonalnie

PAWŁOWICE k Leszna – pałac Maksymiliana Mielżyńskiego to jedna z najokazalszych wielkopolskich rezydencji szlacheckich, jest wybitnym dziełem architektury doby klasycyzmu projektu znanego wrocławskiego architekta Carla Gottharda Langhansa, dekoracje przygotował Jan Christian Kamsetzer, od 1773 roku pracujący na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wyjazd  godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót do godz. 21.00

Koszt uczestnictwa 150 zł – przejazd autokarem ,opłaty drogowe – skala pojazdu dobrana do liczebności grupy, opieka merytoryczna przewodników Zakochaj się w Polsce na całej trasie wycieczki.

Wpłaty uczestników wyłącznie do 29 kwietnia 2022r.

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Państwo, którzy chcą ubezpieczyć się w ramach NNW  powinni uczynić to samodzielnie u wybranego ubezpieczyciela na wskazany dzień wyjazdowy. Ubezpieczeniem jesteście Państwo objęci tylko w pojeździe.

koszty wstępów dodatkowo – około 30 zł

Galeria