„Pamiętajmy o ogrodach” – cykl spacerów

„Pamiętajmy o ogrodach” – cykl spacerów prowadzonych przez zakochajsiewpolsce.org

PIERWSZE SPOTKANIE  „Pamiętajmy o ogrodach – Ogrody Ostrowa Tumskiego”

15 kwietnia godz. 15.30

16 kwietnia godz. 10.00

1)Rośliny kwitnące – spacer z prowadzeniem specjalisty botanika. Wycieczka po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego  przybliży zwiedzającym rośliny rodzime oraz prezentowane gatunki obce, których czas kwitnienia przypada na kwiecień, początek maja. Poznamy ich wymagania życiowe, walory dekoracyjne, odmiany roślin, które można zasadzić w przydomowym ogrodzie.

2)Z licencjonowanym przewodnikiem po Wrocławiu poznamy historyczne ogrody biskupie przynależących do katedralnych kanonii

Niezbędna jest rezerwacja udziału pod nr tel. 604 94 89 81, koszt udziału 25 zł – gotówka,  potwierdzenie miejsca następuje wyłącznie przez zgłoszenie telefoniczne.

Dodatkowo każdy uczestnik spotkania jest zobowiązany do nabycia biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego zgodnie z obowiązującym cennikiem. https://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/cennik.html

 „Pamiętajmy o ogrodach” – ogrody historyczne i współczesne założenia ogrodowe Wrocławia.

Na czas rozpoczynającej się wiosny „Zakochaj się w Polsce” przygotowało cykl spacerów edukacyjnych umożliwiających  poznanie historycznych założeń ogrodowych, walorów przyrodniczych oraz zasad planowania przestrzeni urbanistycznej z uwzględnieniem zieleni.

Ogrodnictwo to jedna z najstarszych dziedzin wiedzy, która z czasem stała się integralnym nurtem w sztuce. Od najdawniejszych czasów po współczesność ogrody stanowią „oazy  życia”, gwarantują dobrostan ciała i duszy, pełnią w zbiorowej świadomości rolę wręcz symboliczną. Rozwój zieleni publicznej we Wrocławiu jest zapisem przemian historycznych, społecznych i estetycznych. Miejska zieleń publiczna, jej formy, rozmiary, skład gatunkowy i pełnione funkcję oddają zmiany zachodzące we wrocławskim społeczeństwie, jego ambicjach i modach na przestrzeni ponad 300 lat.

Z Wrocławianami wybierzemy się szlakiem historycznych założeniach zieleni miejskiej, w tym ogrodów klasztornych, zielników, promenad, labiryntów, alei, ogrodów użytkowych, przypałacowych.

Przyjrzymy się również formom zazieleniania miasta w postaci parków kieszonkowych, zielonych ulic, zielonych ścian i projektom osiedlowych zieleńców. Przejdziemy szlakiem ogrodów historycznych – już nie istniejących, skwerów, zieleńców, placów, poznamy koncepcje urbanistyczno-przyrodnicze na przykładzie wrocławskich osiedli, jak również współczesne aranżacje zieleni. W ranach przestrzeni urbanistycznej Wrocławia uczestnicy poznają realizacje koncepcji miasta ogrodu, miejskich ogrodów publicznych, parków, ogrodu botanicznego.

Galeria