Piękna Wielkopolska – jeziora, parowozy, wiatraki 16 lipca 2023

Wyjazd: Piękna Wielkopolska – jeziora, parowozy, wiatraki 16 lipca 2023.

PRZEMĘT – dawne opactwo cystersów, po kasacie klasztoru przez władze pruskie świątynia pw. św. Jana Chrzciciela pełni rolę kościoła parafialnego,  z dawnych zabudowań klasztornych z XVIIw. zachowały się fragmenty piętrowego skrzydła południowego. Kościół wzniesiony w II połowie XVII wieku w stylu barokowym, bogate głównie snycerskie wyposażenie wnętrza pochodzi również z XVII i XVIII wieku. Do najcenniejszych elementów wyposażenia należą: monumentalny, barokowy ołtarz główny, misternie rzeźbione stalle, tron opacki z klęcznikiem, konfesjonały i ławki z dekoracją rzeźbiarską, rzeźbiarsko opracowana ambona i chrzcielnica w formie klęczącego anioła unoszącego czarę z pokrywą zwieńczoną rzeźbą chrztu Chrystusa. Na uwagę zasługują również barokowe malowidła pozaołtarzowe oraz liczne rzeźby figuralne.

WOLSZTYN – miasto na prawach powiatu położone nad rzeką Dojcą, nad brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego i Jeziora Berzyńskiego, węzeł kolejowy, z miastem związany był odkrywca bakterii gruźlicy Robert Koch, wśród atrakcji położonego nad jeziorami Wolsztyna jest park miejski oraz pałac z II połowy XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Pałac Wolsztyn przechodzi obecnie rewitalizację.

Tu urodził się Józef Maria Hoene-Wroński (1776–1853), który zasłynął jako matematyk i filozof. W latach 1872–1880 mieszkał tu i pracował słynny niemiecki lekarz i bakteriolog Robert Koch, laureat Nagrody Nobla. W Wolsztynie w tym czasie był lekarzem powiatowym, ale prawdziwym tematem jego zainteresowań były bakterie, w tym ta wywołująca wąglik, czy gruźlicę.

W Wolsztynie  mieszkał i tworzył Marcin Rożek (1885–1944), wybitny rzeźbiarz wielkopolski, który za odmowę wykonania popiersia Hitlera został wysłany do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarł z wycieńczenia.

PAROWOZOWNIA Wolsztyn jest jedyną w Europie czynną od ponad 100 lat lokomotywownią, wyjeżdżają z niej nadal parowozy do prowadzenia planowanych pociągów na trasie do Poznania. Jest  wielką atrakcja Wolsztyna – skansen czynnych parowozów. Corocznie w maju odbywa się tu Parada Parowozów, która przyciąga rzeszę miłośników kolei parowej z całego świata. Jedynie tu można obejrzeć maszyny, warsztaty i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów.  Zabytkowa hala postojowa z zapleczem warsztatowym  i obrotnicą z 1908r., wieża wodna z 1907r.zasiek węglowy z działającymi dźwigami do nawęglania i  tu na stałe kilkadziesiąt parowozów, w tym ponad połowa czynnych, stare wagony wykorzystuje się w przejazdach pociągów retro.

RAKONIEWICE  Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa. Historia rakoniewickiego muzeum sięga 1974 roku, kiedy to przedstawiciele władz miasta, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Ochotnicza  i Zawodowa Straż Pożarna dokonali otwarcia muzealnej placówki pożarniczej, kierowała nimi idea ratowania przed zniszczeniem starego sprzętu strażackiego oraz zrujnowanego budynku byłego zboru ewangelickiego. W 1995 roku Muzeum stało się Odziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Dziś Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa prezentuje prawie 4.000 eksponatów w tym m.in. zabytkowe samochody, sikawki konne z lat 1776–1923, kolekcję hełmów i mundurów, motopompy, medale, plakaty, książki i sztandary.

Wiatraki w okolicach Leszna, OSIECZNA to jedyne w Polsce miejsce, w którym możemy zobaczyć trzy oryginalne wiatraki liczące sobie po ok. 250 lat, stojące od początku swego istnienia w tym samym miejscu.

ponad programem – w miarę dostępności

Włoszakowice – pałac z drugiej połowy XVIIIw. wzniesiony przez księcia Aleksandra Józefa Sułkowskiego, jego specyfiką jest oryginalny kształt – na planie trójkąta równobocznego o wklęsłych narożnikach, budynek słynie z trójkątnej sali z bardzo dobrą akustyką oraz z sali masońskiej, w sąsiedztwie pałacu zabudowania folwarczne po dawnych stajniach, koszarach i kuchni. Pałac obecnie jest siedzibą Urzędu Gminy.

WYJAZD  godzina 7.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót około godz. 21.00

Koszt uczestnictwa 180 zł – przejazd autobusem, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW

Dodatkowo koszty wstępów: Parowozownia Wolsztyn, Muzeum Roberta Kocha , Muzeum Pożarnictwa – wybór pozostałych dwóch jednostek do ustalenia, koszt ok. 60 zł obiad 35-40 zł

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce –  do pobrania tutaj

Galeria