Pogranicze polsko-czeskie ( Hradecki kraj ) 30 czerwca 2024
Ratibořice – Kuks – Les Království nad Labem – Náchod
Ratibořice – Česká Skalice – pałac związany z czeską pisarką Boženą Němcovą, która rozsławiła go dzięki powieści „Babunia” (Babička), – Dolina Babuni (Babiččino údolí). Pałac zbudowany na polecenie Wawrzyńca Piccolominiego na początku XVIII wieku, przebudowany dla Wilhelminy Żagańskiej w latach 1810-1812, która odziedziczyła majątek jako część dóbr nachodzkich. W ramach kompleksu wnętrza pałacowe, ogród kuchenny, park angielski, folwark, stara bielarnia, młyn, wodny magiel, szklarnia z mieszkaniem dla ogrodnika, rzeźba „Babunia z dziećmi”.
Kuks – barokowy kompleks w dolinie Łaby z początku XVIII wieku, kurort założony po odkryciu leczniczych źródeł mineralnych przez hrabiego Františka Šporka, budowę domu zdrojowego, klasztoru ze szpitalem dla biednych i weteranów wojennych oraz innych obiektów które miały służyć życiu towarzyskiemu zlecił najsłynniejszym europejskim artystom barokowym i rzeźbiarzom, m.in. Mateuszowi Bernardowi Braunowi. Osią kompleksu była rzeka Łaba. Kuks szybko stał się ulubionym kurortem europejskiej szlachty, jednym z trzech najpopularniejszych w Europie, obok Akwizgranu i Baden-Baden. Wyróżniony tytułem zabytku roku 2016 przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej.
Les Království nad Labem –zbiornik retencyjny powstały wskutek przedzielenia koryta rzeki Łaby zaporą kamienną grawitacyjną o wysokości około 41 m, długości korony zapory 327 m. Od 1964 jest zabytkiem techniki. Bajkowa zapora o nazwie Las Królestwa zatrzymuje rzekę Łabę wpływającą z pobliskich górskich grzbietów Karkonoszy.
Náchod – miasto położone hradeckim kraju, w powiecie Náchod, przy granicy ‚polsko-czeskiej w obszarze Pogórza Orlickiego nad rzeką Metują lewobrzeżnym dopływem łaby
spacer po mieście: zamek renesansowy z ogrodem francuskim, kościół gotycki pod wezwaniem św.Wawrzyńca, znajdujący się na rynku Masaryka ( ,,Masarykovo náměstí,, ) stary Ratusz barokowy, nowy Ratusz neorenesansowy,
Jarków – Ogród Japoński; Twórcą Ogrodu jest właściciel – Pan Edward Majcher, który od lat z pasją poświęca się temu zadaniu. Wybudował kaskady, posadził kilkaset różnych roślin, wykonał zbiorniki wodne. Całość ciągle się rozwija i pięknieje.
W roku 2000 miesięcznik „Ogrody” uhonorował nagrodą prace Pana Edwarda nad Ogrodem, który zdobył też uznanie gości z Ambasady Japonii. W 2004 roku Ogród Japoński w Jarkowie został udostępniony dla turystów, jako drugi w Polsce po Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu.
W sąsiedztwie Gospodarstwo Ekologiczne Anny i Mirosława Lechów Eko Ar z plantacją aronii czarnoowocowej oraz przetwórstwem i sprzedażą produktów z tych owoców.
Kudowa Zdrój – wjazd na kawę , park zdrojowy
WYJAZD godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 21.00
Koszt uczestnika 190 zł – przejazd mikrobusem (autobus w zależności od frekwencji) opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW – potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721 Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do wtorku przed wyjazdem jednodniowym (niedziela)
Uczestnik pokrywa koszty wstępów, które nie są obligatoryjne
obiad – Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamawiany przez Zakochaj się w Polsce posiłek proszę o indywidualną informację
Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj