Pogranicze polsko-niemieckie Wolin-Rugia 1-4 maja 2025

Wolin – Rugia – Uznam – Szczecin województwo zachodniopomorskie

Część niemiecka  Rugia Rügen

Przeprawa Strelasund to połączenie między niemiecką wyspą Rugia największą wyspą Niemiec – przez cieśninę Strelasund a stałym lądem Pomorza Zachodniego w pobliżu Stralsundu : most Rügenbrücke (niem. Rügenbrücke ) i grobla Rugia (niem. Rügendamm ).

Strelasund (od połab. strela, czyli strzała) – wąska cieśnina Bałtyku (25 km długości, do 4 m głębokości) oddzielająca wyspę Rugię od stałego lądu.

Miasto Stralsund –  Słowiańska w proweniencji osada rybaków, w XIV i XV wieku kiedy to Stralsund stał się jednym z najważniejszych portów tej części Bałtyku a przynależność do związku miast kupieckich pozwoliła na nawiązywanie kontaktów handlowych, w przeszłości miasto pozostawało pod wpływem duńskim, Szwecji. Miasto portowe, które nazywane jest nie bez przyczyny bramą Rugii. turystów przyciągają imponujące gotyckie świątynie,  portowe spichlerze, czy w końcu przecinająca Starówkę gęsta sieć ulic, pełnych stylowych kamienic i gmachów. Efekty wieloletniej renowacji zostały docenione przez UNESCO, które odnowione Stare Miasto wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa.

Tutejsze Oceanarium (Ozeanum) ma na celu popularyzować wiedzę o Bałtyku, ale też morzach północnych. Jest to największe w Europie północnej tego typu miejsce, a większe akwaria mają jedynie oceanaria w Lizbonie i Walencji.

Wyspa Rugia

Rugia to największa niemiecka wyspa, leżąca w północno wschodniej części Niemiec na obszarze południowo-zachodniego Bałtyku. Przynależy do landu Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Najsłynniejszą atrakcją Rugii są monumentalne, rażące bielą kredowe klify  Park Narodowy Jasmund wpisany na listę Unesco z najsłynniejszym ponad 100 metrowym klif Königsstuhl  – spacer wśród bukowych lasów porastających grzbiety klifów, panoramy z podwieszanych mostów, plażą u podnóża stromych zboczy .

W przestrzeni wyspy można dostrzec troskę o spójność krajobrazu kulturowego , nie dominuje zunifikowana zabudowa pod masowego turystę, pozostaje architektura wkomponowana w przestrzeń i historyczna, pruski mur , dachy kryte strzechą nie należą do rzadkości. Na Rugii rybackie wioski, całość tworzy  idylliczny klimat,  wokół spokój, strefy wyłączone z ruchu,  klimat dawnego letniska. Na chętnych w typie fast food czekają bułki ze śledziem lub innymi rybami. (Vitt ew. Putgarten

Prora to kurort gdzie spotkamy  najbardziej kontrowersyjna atrakcję Rugii. Wzdłuż pięknej plaży rozciąga się najdłuższy budynek w Europie – ma ponad 4 km. Budowę rozpoczęto za czasów Hitlera – miał to być hotel dla około 20 tys. ludzi ( pohitlerowski 4-kilometrowy hotel).

Bimz  i Sellin dwa najpiękniejsze letniska na Rugii, kurorty wypoczynkowe, przykłady  swoistej, rodzimej  architektury kurortowej.

Wyspa Uznam , Wolin 

Szczecin  Miejski Szlak Turystyczny

Wały Chrobrego promenada, taras widokowy położony 19 metrów nad poziomem odrzańskiego brzegu. W górnej części Wałów Chrobrego zlokalizowana jest siedziba Politechniki Morskiej oraz budynek, w którym mieści się Teatr Współczesny i Muzeum Narodowe. W latach 1906-12 w północnej części tarasu zbudowano kompleks architektoniczny dla ówczesnej rejencji szczecińskiej, w którym obecnie znajduje się Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Zamek Książąt Pomorskich Renesansowy Zamek położony na wzgórzu w pobliżu Odry, to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. w przeszłości był rezydencją Gryfitów – dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 r.

Obecny kształt zabytku jest odbiciem jego burzliwej historii. Nad pięcioskrzydłowym gmachem z dwoma dziedzińcami – Dużym i Menniczym, górują wieże: Dzwonów, Więzienna i Zegarowa.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba

Podzamcze – Rynek Sienny Nie bez powodu szczecińskie Podzamcze nazywa się „nowym starym miastem”. , kiedy większość Dolnego Miasta została zrównana z ziemią Po nalotach alianckich większość. Jego dzisiejszy wygląd odbiega od pierwotnego, choć do niego nawiązuje. Rynek Sienny jest dziś miejscem spotkań chętnie odwiedzanym przez szczecinian i turystów.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, współczesną ikoną architektury. Wyróżnia się niezwykle oryginalną strzelistą bryłą

Monumentalny gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych i reprezentacyjnych budynków Szczecina.

Brama Portowa, Willa Lentza, założenie urbanistyczne miasta 

Wyspa Uznam Wolin: Świnoujście, Międzyzdroje, Trzęsacz , Woliński Park Narodowy,  Na Trasie w miarę możliwości czasowych Stargard Szczeciński Europejski Szlak Gotyku Ceglanego)

postoje na trasie w miejscach atrakcyjnych turystycznie

przy powrocie Połczyn Zdrój, Drawski Park Krajobrazowy, Borne Sulinowo, Wałcz

Koszt – 1500 zł przy minimum 16-18 uczestnikach, / przy 20 osobach 1400zł 

w ofercie trzy noclegi w pokojach dwuosobowych z wyżywieniem 3 śniadania plus 3 obiadokolacje – cena z noclegiem / podstawowe wyżywienie na cały dzień 

Transport busem (autobus w zależności od frekwencji)  opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW – potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721  Przelew – zadatek w wysokości 200 zł na rzecz kosztów noclegu powinien wpłynąć na konto do 10 lutego 2025. Nocleg ze względu na długi weekend trzeba zarezewować.

Uczestnik pokrywa koszty wstępów opłaty klimatyczne,Park Narodowy Jasmund klify Rugia, punkty widokowe Polska/Niemcy, Zamek Książęcy w Szczecinie

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce –  do pobrania tutaj