Rezydencje Wielkopolski – okolice Poznania 29 września 2024
Rogalin -Szreniawa – Jankowice
Rogalin – Rogalińską rezydencję zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, późniejszego starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na początku lat 70-tych XVIII w. powstało regularne, późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe w typie „pomiędzy dziedzińcem i ogrodem”, które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie, z nieznacznymi zmianami wprowadzanymi przez kolejnych właścicieli. Pałac składa się z głównego budynku i połączonych z nim ćwierćkolistymi skrzydłami galeriowymi dwóch oficyn bocznych.
W początku XIX wieku wnuk Kazimierza, Edward Raczyński wzniósł na wschodnim krańcu rezydencji, wzorowaną na antycznej budowli maison carree w Nimes we Francji, kościół- mauzoleum i poszerzył założenie o park krajobrazowy. Następnie powstała też dzisiejsza forma dziedzińca, z gazonem i alejami kasztanowymi. W pałacu Edward Raczyński przekształcił salę balową na, słynną później nie tylko w Wielkopolsce, rogalińską zbrojownię o neogotyckiej dekoracji. Wypełniona dawną bronią i pamiątkami narodowymi była pierwszą na tym terenie utrzymaną w duchu romantycznym izbą muzealną.
Kolejny ważny moment w dziejach rezydencji wiąże się z działalnością Edwarda Aleksandra Raczyńskiego i jego żony Róży z Potockich, który to jako znawca i kolekcjoner umieścił i udostępnił publiczności gromadzoną przez niemal czterdzieści lat kolekcję malarstwa europejskiego i polskiego przełomu XIX i XX wieku, uznawaną przed II wojną światową za najlepszy zbiór malarstwa współczesnego na ziemiach polskich.
Szreniawa – kompleks rezydencjalno-folwarczny zbudowany w połowie XIX wieku przez Herrmanna Bierbauma. Obecnie w dawnym majątku funkcjonuje Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie. W ramach zwiedzania dostępne są park, pałac, podwórze folwarczne oraz ekspozycje plenerowe, czyli skansen pszczelarski, wystawa agrolotnicza, wiaty z maszynami, teren prezentujący zaopatrzenie wsi w wodę, kieraty, wybiegi ze zwierzętami, sad z dawnymi odmianami drzew owocowych oraz woliery z ptactwem o wiele innych tematycznych ekspozycji. W zespole można zobaczyć wnętrza rezydencji właściciela i budynek dawnego mauzoleum, w którym złożono szczątki Bierbaumów
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, bo tak brzmi pełna nazwa muzeum, otwarto w 1964 roku, jego tradycja sięga aż 1875 roku, kiedy powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, a jego idee kontynuuje Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.
Jankowice -Pałac w Jankowicach powstał w 1803 roku na miejscu dawnego dworu Twardowskich. Jego pierwotna forma nawiązuje do awangardowych nurtów neoklasycznych, modnych na przełomie XVIII / XIX w. w środowisku berlińskim. Architektura pałacu – willi w czasach jego powstania była uznawana za niezwykle nowoczesną. W 1912 r. została rozbudowana poprzez dodanie bocznych skrzydeł i dwóch tarasów wg projektu wybitnego poznańskiego architekta Rogera Sławskiego.
Po II wojnie światowej i upaństwowieniu majątku jankowickiego w ramach folwarku istniała spółdzielnia produkcyjna, a w pałacu urządzono ośrodek szkoleniowy. Obecnie zespół został wyremontowany przez Gminę Tarnowo Podgórne. Dziś jest to miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………
Obiekty, które odwiedzimy w miarę dostępności i możliwości czasowych – przewodnickie
Strykowo – Pałac von Treskow – wzniesiony w 1900 roku dla właściciela Hansa von Treskowa. Charakteryzuje się neogotycką bryłą z secesyjną dekoracją. Pośrodku budynku masywna wieża. Posadowiony nad brzegiem jeziora Strykowskiego, otoczony parkiem. Obecnie stanowi własność prywatną.
Będlewo –pałac w formie neogotyku angielskiego wzniesiony w 1866 roku. właścicielem jest Ośrodek Badawczo-Konferencyjny Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk, ośrodek jest częstym miejscem spotkań naukowych organizowanych przez Centrum Stefana Banacha
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
WYJAZD godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót około godz. 21.00
Koszt uczestnictwa 190 zł – przejazd autobusem, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW.
Potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto o numerze 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721 Przelew powinien wpłynąć na konto do środy 25 września
Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj
Dodatkowo koszty wstępów. Muzeum w Szreniawie , Pałac Rogalin 40 – 60zł
obiad – Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamawiany posiłek proszę o indywidualną informację
Obiad w Puszczykowie – miejscowość w odległości ok. kilkunastu km od centrum Poznania w granicach Wielkopolskiego Parku Narodowego, w otulinie parku, dawne i współczesne letnisko Poznania położone w strefie przełomowej doliny Warty (falistej wysoczyzny morenowej wzniesionej ponad dno doliny). Przestrzeń dla rekreacji i turystyki weekendowej mieszkańców Poznania.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………