Sokołowsko „Śląskie Davos” wyjazd – 30 lipca 2023r.

Wyjazd: Sokołowsko „Śląskie Davos” 30 lipca 2023r.. Zapraszamy do rezerwacji.

Sokołowsko Śląskie Davos – górskie założenie uzdrowiskowe

NA TRASIE

  • drewniany kościół w Rybnicy Leśnej św. Jadwigi wniesiony w 1557 roku
  • spacer krajoznawczy od schroniska Andrzejówka do Sokołowska, trasa łatwa – schodzimy spacerową ścieżką w dół – znikoma różnica wysokości
  • SOKOŁOWSKO zwiedzamy neogotycki gmach sanatorium Brehmera (w fazie odbudowy) , spacer po miejscowości, cerkiew prawosławna
  • „beza Sokołowska” tort bezowy – lokalny produkt cukierniczy
  • STRUGA zwiedzamy pałac „dwór” dawnego założenia parkowo-pałacowego
  • uzdrowisko Szczawno-Zdrój – Dworzysko

Struga zespół parkowo-pałacowy, głównym budynkiem zespołu jest pałac, powstał on w wyniku rozbudowy wieży rycerskiej Urlicha Schoffa (ok. 1377 r.) do zamku renesansowego rodziny von Czettritz (1565r.) a następnie przebudowany w stylu barokowym w XVIII w. Zniszczony w latach 1959-1978. Od 2002 roku w odbudowie. Zachowały się częściowo freski gotyckie, stropy i freski renesansowe, unikatowa barokowa sala balowa.

Sokołowsko – miejscowość malowniczo położona w śródgórskiej kotlinie Gór Suchych, w granicach Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. w dolinie potoku Sokołowiec, otoczona stromymi zboczami stożkowych wzniesień, wyizolowanych obniżeniami i głębokimi dolinami.

Niezwykłość tego miejsca doceniono już w połowie XIX w. kiedy dr Herman Brehmer założył tu pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla chorych na gruźlicę, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego (opartą na racjonalnej diecie).

Na otwartym tarasie sanatorium zimnym, górskim powietrzem, spacerami na ścieżkach kuracyjnych parku i szlakach okalających zboczy gór dr Brehmer leczył z gruźlicy majętne osobistości, które docierały do Sokołowska (wtedy Görbersdorf) z całej Europy, Ameryki i Rosji.

Miejscowość z zachowaną historyczną architekturą, byłym neogotyckim obserwatorium, pensjonatami Weisse Haus i Villa Rosa, drewnianym domem lekarzy, cerkwią, zespołem leczniczym i parkiem kuracyjnym dr Römplera. Dominującym w zabudowie Sokołowska pozostaje neogotycki gmach sanatorium Brehmera, projekt Edwina Opplera, zniszczony w 2005 roku w wyniku celowego podpalenia.

Od kilkunastu lat świetność sanatorium Brehmera przywraca Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, dzięki artystom Bożenie Biskupskiej i córce Zuzannie Fogtt.

Obecnie fundacja In Situ tworzy w Sokołowsku Laboratorium Kultury oraz Archiwum twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, co roku organizuje Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski, wydarzenie z pokazem filmów oraz udziałem przyjaciół i współpracowników reżysera. Odbywa się tutaj również Festiwal Sztuk Efemerycznych Konteksty – sztuk wizualnych oraz Sanatorium Dźwięku – festiwal muzyki współczesnej, dopełnieniem inicjatyw Fundacji są spotkania z noblistką Olgą Tokarczuk.

Dzięki festiwalom z pogranicza trzech dziedzin sztuki, przyjeżdża tu liczna publiczność oraz śmietanka artystyczna, która bierze udział w plenerach i rezydencjach artystycznych.

W Sokołowsku w latach 50tych XX wieku mieszkał znany reżyser Krzysztof Kieślowski, który wraz z rodziną towarzyszył w leczeniu ojcu -chorował na gruźlicę. Jako dziesięcioletni chłopiec zamieszkał naprzeciw kina Zdrowie, w którym przyszły reżyser oglądał pierwsze filmy. Po latach stworzył w Sokołowsku dokument „Prześwietlenie”, którego bohaterami są kuracjusze jednego z sanatoriów.

WYJAZD  godzina 7.15  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok godz. 20.00

Koszt uczestnictwa 170 zł  – wyłącznie przy zachowanej frekwencji (możliwa dopłata)  przejazd autobusem (busem)  , opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW

Dodatkowo koszty wstępów – gmach sanatorium Brehmera , pałac struga

Wpłaty uczestników na konto  45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce –  do pobrania tutaj

Galeria