Zalew Sulejowski – rzeka Pilica 5-6 lipca 2025
okolice Zalewu Sulejowskiego Pilica
Sulejów– zespół opactwa cystersów – jeden z najcenniejszych polskich zabytków o bardzo wysokiej randze artystycznej – Pomnik Historii Prezydenta RP; jedyne cysterskie opactwo warowne na terenie Polski – klasztor obronny z późnoromańskim kościołem – późnogotyckie fortyfikacje, zabudowania klasztorne, dawne ogrody klasztorne. Założenie odznacza się autentycznością zabytkowej substancji, należy do grupy XII-wiecznych opactw będących bezpośrednimi filiami francuskiego klasztoru cysterskiego w Morimond w Burgundii.
Zalew Sulejowski – jest największym zbiornikiem wodnym w centralnej Polsce utworzony przez spiętrzenie rzeki Pilicy w celu zapewnienia poboru wody pitnej dla Łodzi. Zalew znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego; dla regionu łódzkiego i w skali kraju posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, rekreacyjne i krajoznawcze, dynamiczny rozwój żeglarstwa, wypoczynkowi turystów sprzyja strefa ciszy, która uniemożliwia uprawianie sportów motorowodnych.
Tomaszów Mazowiecki – Skansen Rzeki Pilicy – muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece; oś rzeki Pilicy, fortyfikacje linii Pilicy, wojenne trofea Pilicy, pamiątki po dawnej Spale z czasów rezydencji carów rosyjskich i prezydenta Ignacego Mościckiego, architektoniczne osobliwości Nadpilicza, młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy, szkutnictwo ludowe.
Nagórzyce – Groty Nagórzyckie – podziemna trasa turystyczna, sztuczne groty znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego, pozostałość po podziemnej kopalni piasku szklarskiego wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych na przełomie VIII/XIX stulecia. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i wyrobisk – prezentacja procesu wykorzystania piasku pochodzącego z miejscowych złóż.
„Niebieskie Źródła” – rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych, położony w dolinie Pilicy na prawym brzegu rzeki, w południowo wschodniej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Są to wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie.
Bunkier w Konewce Trasa turystyczna niemieckiego zespołu budowli wojennych z okresu II wojny światowej. Do zwiedzania udostępniony jest unikalny, świetnie zachowany schron kolejowy o długości 380 metrów, ekspozycja dotycząca bunkrów, działań wojennych i ruchu oporu w okolicach rzeki Pilicy.
Spała – położona na terenie jednego z największych obszarów leśnych w środkowej Polsce – Spalski Park Krajobrazowy (dawnej Puszcza Pilicka); miejscowość wypoczynkowa nad rzeką Pilicą, położenie w centrum rezerwatu warunkuje wyjątkowy mikroklimat. W jej okolicach odbywały się polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej; Ośrodek Przygotowań Olimpijskich; w okresie międzywojennym rezydencja Prezydentów Rzeczpospolitej; drewniana kaplica Prezydenta Mościckiego z początku XX wieku; naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra Prezydenta Mościckiego – pochodzący z Białowieży. Miejscowość gości trzy cykliczne imprezy o ogólnopolskim charakterze: Dożynki Prezydenckie, Hubertusa Spalskiego oraz Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła.
Inowłódz – jest zaliczany do najstarszych miejscowości w Polsce: kościół obronny św. Idziego z XII wieku – romański, ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku – wzniesiony jako ważny gród graniczny usytuowany na lewym brzegu Pilicy; funkcją zamku była także ochrona komory celnej znajdującej się na brodzie pilickim leżącym na szlaku handlowym biegnącym ze Lwowa przez Sandomierz do Torunia. W miejscowości dawna synagoga o niecodziennej funkcji.