U podnóża Karkonoszy – 5 listopada 2023

U podnóża Karkonoszy – 5 listopada 2023 – Zapraszamy do zapisów!

PIECHOWICE – PODGÓRZYN  – PAKOSZÓW –  JELENIA GÓRA CIEPLICE  – STANISZÓW

HUTA JULIA  to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkcja odbywa się ręcznie – formowanie i szlifowanie, a produkty sprzedawane są  na rynkach świata i w kraju. Historia Huty Szkła Kryształowego Julia sięga XIX wieku i wiąże się nierozerwalnie z dwoma niemieckimi producentami szkła: hutą Josephine ze Szklarskiej Poręby oraz hutą Friedricha Wilhelma Heckertarta z Piechowic.

Huta Julia jest dziś jedyną ocalałą pamiątką po wspaniałych szklarskich tradycjach tej części Karkonoszy i jedynym żywym pomnikiem huty Josephine w starych murach huty Fritza Heckerta.  Zwiedzanie

WODOSPAD PODGÓRNEJ  położony jest w sercu Karkonoszy, na wysokości 547 m n.p.m. Potrójna kaskada wodospadu ma wysokość 10 metrów, co czyni z wodospadu Podgórnej trzeci co do wielkości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Jest to również najrzadziej odwiedzany przez turystów karkonoski wodospad, choć niewątpliwie jest bardzo malowniczy. Poniżej znajduje się mostek – dogodne miejsce do oglądania wodospadu. Półgodzinny spacer  szlakiem górskim.

PAKOSZÓW późnobarokowa posiadłość usytuowana w zacisznej okolicy pomiędzy Piechowicami a Jelenią Górą. Niezwykle interesujące było połączenie pałacowego charakteru z funkcjonalnym wykorzystaniem obiektu jako bielarni lnu. Od kwietnia 2012 obiekt, w którym mieścił się w latach wcześniejszych m.in. dom dziecka oraz który należał do prywatnych właścicieli, funkcjonuje jako hotel.

STANISZÓW – XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy. Późnobarokowa, dwukondygnacyjna budowla z końca XVIII wieku założona została na planie prostokąta. W połowie XIX w. dobudowano dwa skrzydła otwierające się na wewnętrzny ogród w stylu francuskim, którego zamknięcie stanowi klasycystyczny „Dom Kawalera” zwieńczony małą wieżą z dzwonnicą i zegarem. Historyczny charakter wnętrz, obrazy, stylowe meble, angielskie tkaniny, dywany, zachowane elementy snycerki (parkiety, boazerie) oraz kamieniarki (kominki, posadzki) tworzą niezwykły klimat dawnej siedziby arystokratycznej.

Dom Gerharta Hauptmanna i Teatr Zdrojowy – opcjonalnie w zależności od możliwości czasowych

JAGNIĄTKÓW – Dom Gerharta Hauptmanna Muzeum Miejskie – willa z „basztą”, dom z początku XX stulecia dla  niemieckiego pisarza i noblisty. Do zwiedzania dostępnych jest 5 sal: gabinet Gerharta Hauptmanna, biblioteka, sala kominkowa, jadalnia oraz hol w całości ozdobiony wykonaną przez J. M. Avenariusa polichromią o rajskiej tematyce, dlatego nazywany jest „Halą Rajską”. Muzeum eksponuje głównie pamiątki po pisarzu, pierwsze wydania jego książek, dokumenty, fotografie. Gerhart Hauptmann (1862-1946) – „ojciec niemieckiego dramatu naturalistycznego” , uhonorowany w 1912 roku literacką Nagrodą Nobla za całokształt twórczości, stworzył w Szklarskiej Porębie swoje największe dzieła: „Tkacze”, „Futro bobrowe”, „Woźnica Henschel”, „Wniebowzięcie Hanusi” czy ”Kolega Crampton”.

JELENIA GÓRA CIEPLICE  Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze po pracach renowacyjnych w 2011 r. jest doskonałym przykładem symbiozy zabytku i nowoczesności. Powstał z inicjatywy Johanna Nepomucena Schaffgotscha w latach 1835 – 1836. Autorem projektu teatru był ceniony wówczas architekt z Legnicy Albert Tollberg. Pierwotnie był to Teatr dworski przeznaczony przez fundatorów dla własnych celów, ale już od 1840 roku został otwarty dla szerszego grona elitarnej publiczności. Czterdzieści lat później Teatr został rozbudowany: dobudowano piętro i płaski dach, i wyremontowany. W takim kształcie budowla dotrwała do czasów obecnych.

W Cieplicach można spacerować po dwóch parkach. Ten pierwszy  przylega do pałacu Schaffgotschów – Park Zdrojowy  z Teatrem Zdrojowym oraz drugi Park Norweski z Pawilonem Norweskim.

WYJAZD  godzina 7.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 20.30

Koszt uczestnictwa 180 zł – przejazd mikrobusem, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW

koszty wstępów: Huta Julia 35 zł , pałac Staniszów z poczęstunkiem kieliszkiem likieru staniszowskiego 30 zł,  pałac Pakoszów 20 zł Jagniątków 20 zł  –  w gotówce/drobne pieniądze

obiad – Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamówienie proszę o indywidualną informację – cena przewidywana 30 zł jedno danie, 40 zł  dwa dania dla obiadu grupowego

Wpłaty uczestników na konto maksymalnie do 30 października  2023r

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj

 

Galeria