Wzdłuż Warty – województwo łódzkie

Tubądzin-Sieradz-Warta-Uniejów-Siedlątków-Pstrokonie

Sieradz  – Rynek Starego Miasta z zachowanym średniowiecznym  układem urbanistycznym miasta,  zabudowa przyrynkowa,  Wzgórze Zamkowe, Kolegiata pw. Wszystkich Świętych – kościół farny z XIV wieku, Teatr Miejski,  pomnik Antoniego „Antoine” Cierplikowskiego – jednego z najsłynniejszych fryzjerów XX wieku – fryzjer o międzynarodowej sławie, właściciel zakładu fryzjerskiego nad Sekwaną, nosił miano „króla fryzjerów i fryzjera królów”. zmarł w wieku 92 lat w 1976 r. w rodzinnym Sieradzu.

Jeziorsko – na trasie – największy zbiornik zaporowy na Warcie i największy akwen w województwie łódzkim. Kościół położony poniżej poziomu wody – zapora, „zalana wieś” – spacer

Warta – Klasztor i kościół Ojców Bernardynów pw. Wniebowzięcia NMP.  Klasztor w Warcie to jeden z najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce, jego początki sięgają drugiej połowy XV wieku. Kościół słynie z niezwykle bogatego wystroju, który przetrwał burze wojenne przechodzące wielokrotnie przez miasto. Bogaty wystrój barokowy – XVIII wieczne freski w nawie, prezbiterium i kaplicy św. Anny; obraz słynnego barokowego malarza – dzieło Tomasza Dolabelli

Tubądzin – Muzeum Walewskich obecnie mieści się w dworze zbudowanym w 2 poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego h. Rola, kasztelana konarskiego sieradzkiego. Od 1891 r., dwór wraz z liczącym 284 ha majątkiem ziemskim, przeszedł na własność Kazimierza Stanisława Walewskiego h. Kolumna, potomka rodu, który swymi korzeniami sięga XIV w. Kazimierz S. Walewski, historyk – amator, genealog i heraldyk, admirator nie tylko przeszłości swojego rodu, ale także historii Ziemi Sieradzkiej, zgromadził w swym dworze niezwykle cenne zbiory, od paleontologicznych poprzez archiwalia, na zbiorach sztuki kończąc. Ozdobę kolekcji stanowiły portrety Walewskich z XVII-XX w. W czasie II wojny światowej dwór zajęli osadnicy niemieccy. Wówczas część zbiorów ulega zniszczeniu, bądź rozproszeniu. Po wojnie, majątek rozparcelowano a dwór zamieniono na mieszkania dla pracowników rolnych miejscowego PGR-u.

Muzeum Walewskich w Tubądzinie (kiedyś Muzeum Wnętrz Dworskich)  prezentuje charakterystyczne wnętrza dworskie – salon, bawialnia, biblioteka, sypialnia – gabinet z przełomu XIX-XX w. Na ekspozycję wróciły uratowane z zawieruchy wojennej, pozostałości dawnej kolekcji Kazimierza S. Walewskiego, z ponad stu portretami Walewskich, które także dzisiaj – stanowią prawdziwą ozdobę Muzeum.

Jeziorsko – na trasie – największy zbiornik zaporowy na Warcie i największy akwen w województwie łódzkim. Kościół położony poniżej poziomu wody zbiornika w Siedlątkowie

Uniejów – miasto nad Wartą, największym bogactwem Uniejowa są wody geotermalne wydobywane z głębokości 2 km o temperaturze 68-70ºC, dzięki swoim właściwościom termicznym i chemicznym woda jest wykorzystywana w profilaktyce i        terapii wielu chorób oraz rehabilitacji. Od 2012 roku Uniejów jest pierwszym w kraju uzdrowiskiem termalnym; gotycki zamek arcybiskupi – później rozbudowany, Park Zamkowy oraz inne atrakcje miasta – spacer po miejscowości.

WYJAZD  godzina 7.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 21.00

Koszt uczestnika 210 zł – przejazd mikrobusem,  opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW – potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721  Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do wtorku przed wyjazdem jednodniowym (niedziela)

Uczestnik pokrywa koszty wstępów ok 30 zł , nie są obligatoryjne

Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamawiany posiłek proszę o indywidualną informację

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj

Galeria