Spreewald i Branitz – wyjątkowa przyroda i arcydzieło sztuki ogrodowej Dolnych Łużyc – 13 sierpnia 2023

Spreewald i Branitz – wyjątkowa przyroda i arcydzieło sztuki ogrodowej Dolnych Łużyc – 13 sierpnia 2023.

TRASA: Spreewald Lübbenau –zespół parkowo-pałacowy Branitz / Cottbus

SPREEWALD – po Łużycku Błota, nazywany Wenecją Brandenburgii. To kraina rzecznych kanałów, naturalnych cieków wodnych, krajobraz Szprewaldu jest ewenementem na skalę europejską, to przyrodnicze dzieło „poszarpanego” na wiele mniejszych strumieni koryta rzeki Szprewy. Teren pokryty jest gęstą siecią setek kilometrów cieków wodnych jak i licznych jezior. Atrakcją tego regionu są wycieczki łodziami lub kajakami kanałami Szprewy

Spreewald to niepowtarzalny i przyrodniczo wyjątkowy obszar Unterspreewald stanowi Rezerwat Biosfery UNESCO i Oberspreewald (na południe od Lübben) – tu mozaika łąk, pól i lasów oraz sieć rzek o łącznej długości ponad 1000 km.

Odwiedzimy pełne uroku miejscowości: Lübbenau, Lehde – skansen architektury łużyckiej, popłyniemy łodzią ręcznie zawiadywaną przez lokalnych sterników po wodach Szprewy (niczym po weneckiej lagunie).

COTTBUS łuż. Chociebuż, położony nad rzeką Szprewą w landzie Brandenburgia, jest największym miastem Łużyc Dolnych. to dwujęzyczny ośrodek kulturalny Dolnołużyczan.

BRANITZ Park i późnobarokowy pałac Branitz w Cottbus to kolejne mistrzowskie dzieło księcia Herman von Pückler-Muskau, Zmuszony w 1845 roku do sprzedania z powodu długów okazałej posiadłości w Bad Muskau  przeprowadził się do dworku swoich przodków do Branitz, niedaleko Cottbus, gdzie od 1846 roku aż do śmierci księcia w 1871 roku.  przebudowywał pałac i kształtował park przypałacowy. Stworzył parku krajobrazowy w stylu angielskim. Bogato zdobione wnętrza dają wrażenie niezwykłego życia, jakie prowadził książę Pückler, znany także z tego, że kompozycja lodów, której skosztujemy nosi jego imię.

Park uważany jest dziś za arcydzieło XIX-wiecznej sztuki ogrodowej. Na jego terenie znajdują się dwie piramidy. Piramida, położona na wodzie, jest grobem księcia. Znajdujące się w pobliżu dwa parki: Ogród Zoologiczny i Spreeauenpark, były częścią historycznego założenia parkowego. Pełnię tego krajobrazu oddają kręte aleje, przestrzeń parkowa, osie widokowe oraz sztucznie założone jeziora. Położony jest na przedmieściach Cottbus około 40 km od Parku Mużakowskiego i około 20 km od Wschodnioeuropejskiego Ogrodu Róż w Forst. Park jest kompozycją w stylu angielskim i wynika z fascynacji orientem. Pałac urzeka swą niepowtarzalną oryginalnością, na szczególną uwagę zasługują pomieszczenia orientalne, biblioteka z cennymi zbiorami książek, salon muzyczny z 1772 roku, stylowy salon jadalny z pięknie zastawionym stołem kolacyjnym oraz salony Pücklera.

Możliwa jest – podobnie jak w Spreewaldzie wycieczka gondolą – rekreacja wzdłuż wodnych kanałów parku była praktykowana już za życia księcia Pücklera. Kilka lat temu postanowiono odtworzyć tę tradycję i stworzyć wyjątkową ofertę dla osób odwiedzających park. Wycieczka gondolą, wiodąca z przystani historycznej Oranżerii Pałacowej przez Jezioro Kwiatowe i Trzcinowe do piramidy – grobu księcia Pücklera trwa około 1 godziny.

WYJAZD  godzina 7.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót po. godz. 21.00

Koszt uczestnictwa 210 zł – przejazd autobusem, opłaty autostradowe, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW

Dodatkowo koszty wstępów: wstęp do parku księcia Pücklera 7 EURO, Spreewald wycieczka gondolą 14 do  18 EURO (w jednym i w drugim miejscu prosimy o drobne pieniądze – cena do uzgodnienia przy grupie – opłata łączna)

lody księcia Pücklera, przekąski

Wpłaty uczestników na konto maksymalnie – maksymalnie 5 dni przed wyjazdem

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce –  do pobrania tutaj

Galeria