Splendor Ballestremów – Gliwice 1 grudnia 2024
Pławniowice – Gliwice
W XIX wieku wielkie rody ziemiańskie i arystokratyczne Górnego Śląska były właścicielami zakładów przemysłowych: kopalń, hut żelaza i cynku, fabryk. Kwestią mody i prestiżu było bogate wyposażenie własnych rezydencji. Do ich budowy lub rekonstrukcji zatrudniano wybitnych architektów, naśladowano zagraniczne wzorce, sprowadzano kosztowne wyposażenie i dzieła sztuki. Do największych właścicieli ziemskich na Śląsku należała rodzina Ballestremów.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Pławniowice niezwykły Zespół Pałacowo-parkowy – siedziba śląskiej linii rodu Ballestrem, arystokratycznej rodziny gwarantującej rozwój górnośląskiego przemysłu, właścicieli dóbr ziemskich, kopalń węgla kamiennego, którzy swoje inwestycje skupiali także na rozwoju innych gałęzi przemysłu i działalności socjalnej.
Siedziba śląskiej linii rodu Ballestrem. Z końcem XVIII wieku majątek przejmuje hrabia Karol Franciszek von Ballestrem, który w drugiej połowie XIX wieku wzniósł wspaniały pałac. Obiekt został zbudowany w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi. Po wojnie rezydencja przeszła w ręce władz kościelnych, dzięki czemu nie została zrujnowana przez Armię Czerwoną. Pałac otoczony jest rozległym parkiem z pięknymi, unikalnymi okazami drzew i krzewów. Budowla przeszła generalny remont, prace konserwatorskie, jak również rewitalizację całego założenia parkowego.
Pałac, który znamy z ul. Pawła Włodkowica we Wrocławiu był w rękach kontynuatora rodu – hrabiego Franza Xawera von Ballestrem – posła do Reichstagu, twórcy rozwoju górnictwa węgla kamiennego na Śląsku, właściciela licznych kopalń. Hrabia Ballestrem kierował również ruchem katolickim na Śląsku. Przyczynił się do pozytywnego załatwiania spraw w komisjach rzemieślniczych i robotniczych – był członkiem parlamentu prowincjonalnego z okolic Gliwic i Zabrza.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Gliwice
1. Port i Kanał Gliwicki – droga wodna łącząca rzekę Odrę z Gliwicami w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.
2. Radiostacja Gliwicka – wieża antenowa wzniesiona wyłącznie z modrzewiowych belek (oraz budynki radiostacji) – zabytek techniki. Właśnie tu 31 sierpnia 1939 r. o godz. 20.00 doszło do prowokacji gliwickiej, w trakcie której kilku uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych ucharakteryzowanych na powstańców śląskich napadło na wówczas niemiecką radiostację. Po sterroryzowaniu niemieckiej załogi nadano komunikat w języku polskim zapowiadający polską ofensywę i wzywający do powstania. Dzień później Hitler, uzasadniając konieczność rozpoczęcia wojny, powołał się na prowokacje graniczne ze strony Polaków.
3. Muzeum Gliwickie – Oddział Odlewnictwa Artystycznego – kolekcja zabytków żeliwa artystycznego, głównie XIX-wieczne wyroby gliwickiej Królewskiej Odlewni Żelaza, a także odlewy XX-wieczne; historia odlewnictwa, rozwoju przemysłu, roli żeliwa, czy też historii miasta i regionu, eksponaty z żeliwa i brązu. Autorem projektu wystawy jest Mirosław Nizio, projektant m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest jedną z pierwszych nowoczesnych, multimedialnych i interaktywnych ekspozycji na Śląsku, mieści się w zrewitalizowanym kompleksie byłej kopalni Gliwice.
4. Zabudowa śródmiejska, Rynek, ratusz, kościół katedralny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Gliwicki rynek do dnia dzisiejszego zachował charakterystyczne znamiona średniowiecznej zabudowy tj. niemal kwadratowy kształt, uliczki odchodzące ze wszystkich naroży oraz centralnie usytuowany ratusz.
5. Dom towarowy tzw. Dom Tekstylny Erwina Weichmanna– modernistyczny budynek projektu światowej sławy niemieckiego architekta Ericha Mendelsohna z lat 20-stych XX wieku.
6. Willa Caro jest przykładem doskonale zachowanej XIX-wiecznej rezydencji w stylu neorenesansowej architektury willowej. Niegdyś należała do gliwickiego przemysłowca Oscara Caro. Zabytkowa willa jest przykładem dziewiętnastowiecznych wnętrz mieszkalnych górnośląskich przemysłowców.
7. Park im. Fryderyka Chopina i Palmiarnia Miejska: rośliny użytkowe, tropiku, historyczne, sukulenty oraz pawilon akwarystyczny, prezentujący ryby różnych środowiskach słodkowodnych: Amazonia, Tanganika, Rzeki Polski i Rzeki Azji południowo-wschodniej.
WYJAZD godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót około godz. 21.00
Koszt uczestnictwa 190 zł – przejazd autobusem, opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW, skala pojazdu dobrana do liczebności grupy – dopłata do wyjazdu busem 8-osobowym lub w razie niskiej frekwencji
Potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto o numerze 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721 Przelew powinien wpłynąć na konto maksymalnie do wtorku w tygodniu przed niedzielnym wyjazdem
Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj