Winne Wzgórza – Zielona Góra i okolice 14 kwietnia 2024

województwo lubuskie – Zielona Góra, Klępsk, Zatonie

KLĘPSK – perła drewnianej architektury, Pomnik Historii. Powstanie budowli datuje się na wiek XVI. Na szczególna uwagę zasługują malowidła o tematyce biblijnej z przełomu XVI/XVII wieku. Początkowo kościół funkcjonował jako  siedziba parafii katolickiej, po reformacji w 1576 roku drewniany kościółek przejęli ewangelicy. Rozpoczęto wówczas szereg prac renowacyjnych. Zwolennicy Marcina Lutra chcieli stworzyć  przepiękną kaplicę. Efekty ich pracy podziwiamy do dziś.

ZIELONA GÓRA – największe miasto woj. lubuskiego, siedziba organów samorządu województwa; miasto położone w zachodniej Polsce, na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu, gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Spacer po mieście :  Zielonogórski Rynek, Ratusz – obecny wygląd to efekt wielu przebudów, ulica Pod Filarami, plac Pocztowy, zielonogórski szlak bachusów – Bachuski – małe figurki związane z winiarską tradycją miasta, wieża Łazienna zwana też Głodową – dawniej brama miejska; Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i pomnik św. Urbana oficjalnego patrona miasta. Św. Urban to m.in patron winiarzy, Konkatedra pw. Św. Jadwigi Śląskiej z XIII wieku; Filharmonia w Zielonej Górze, Pomnik Dobosza, fragmenty murów miejskich; Palmiarnia położona na szczycie Winnego Wzgórza i otaczający ją Park Winny, wzniesiona w miejscu dawnego domu winiarskiego, Planetarium Wenus,  stadion żużlowy.

ZATONIE od 1 stycznia 2015 roku część miasta i osiedle administracyjne Zielonej Góry –rezydencja z XVII wieku i założenie ogrodowe powstałe z inicjatywy księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord, najbardziej znana postać związana z Zatoniem. Po wizycie w Zatoniu króla Fryderyka Wilhelma IV w 1841 roku, ówczesna właścicielka, księżna żagańska, podjęła decyzję o przebudowie pałacu w stylu klasycystycznym, z czym wiąże się nazwisko K.F. Schinkla,  jednocześnie powiększając ogród tak, aby  „uczynić go naprawdę imponującym i okazałym”.

Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze – centrum prezentuje historię winiarstwa na terenie województwa lubuskiego, odnawia winiarskie tradycje regionu i promuje współczesne winiarstwo lubuskie. Centrum prowadzi działalność edukacyjną w zakresie upraw winiarskich i popularyzuje kulturę winiarską. Organizuje wydarzenia o tematyce winiarskiej i prowadzi obsługę zorganizowanych grup turystycznych oraz turystów indywidualnych.

 

W miarę możliwości czasowych

OCHLA – Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli – placówka naukowo-badawcza i oświatowa. Skansen posiada blisko 80 zabytkowych budynków z czterech historycznych regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska i tzw. obszaru środkowo-lubuskiego. Wszystkie zabytki architektury ludowej  wkomponowano w zastany krajobraz i układ przestrzenny, nawiązując do kształtu wsi. Do najcenniejszych budowli należą m.in. dom z Potrzebowa oraz XVIII wieczna wieża winiarska z Budachowa.

 

WYJAZD  godzina 7.00  Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 21.00

Koszt uczestnika 190 zł – przejazd mikrobusem (autobus w zależności od frekwencji)  opieka przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW – potwierdzeniem udziału jest wpływ środków na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721  Przelew powinien wpłynąć na konto najpóźniej do wtorku przed wyjazdem jednodniowym (niedziela)

Uczestnik pokrywa koszty wstępów, które nie są obligatoryjne

obiad – Państwo, którzy nie zgadzają się na wspólne zamawiany przez Zakochaj się w Polsce posiłek proszę o indywidualną informację

Prosimy zapoznać z zasadami udziału w wydarzeniach odpłatnych  Zakochaj się w Polsce – do pobrania tutaj

Galeria