Pogranicze śląsko – łużyckie Góry Izerskie 6 listopada 2022

Wyjazd: Pogranicze śląsko – łużyckie Góry Izerskie 6 listopada 2022

 

Zamek Rajsko – położony po północnej stronie jeziora Leśniańskiego, zbudowany jako rycerski w XII wieku na pograniczu Śląska i Łużyc (po stronie śląskiej), obecnie w rękach prywatnych wynajmowany jako cały obiekt.

Zamek Czocha (Sucha) malowniczo położony na wysokim cyplu skalnym w zakolu rzeki Kwisy, nad brzegiem Jeziora Leśniańskiego. Powstał prawdopodobnie już w końcu XIII wieku na polecenie króla Czech Wacława II jako warownia graniczna. Kwisa stanowiła wówczas granicę Śląska i należących do Czech Łużyc. Wielokrotnie rozbudowywany przez kolejnych właścicieli.

Stopień wodny Leśna -zapora wodna i elektrownia w Leśnej są najstarszymi tego typu obiektami na Dolnym Śląsku i najstarszymi w kraju, obecnie o randze dobra kultury – zabytek techniki i wkomponowanie zapory, zabudowań elektrowni w otaczający krajobraz.  Budowę pierwszego zbiornika wodnego rozpoczęto w 1901 roku w ramach programu ochrony powodziowej Dolnego Śląska. Pierwsze trzy turbozespoły oddano do eksploatacji w 1907 roku

Kolej gondolowa na Stóg Izerski – przejazd w obie strony. Długość trasy kolei górskiej wynosi  2171m.  Dolna stacja kolejki znajduje się na wysokości 617m n.p.m., a górna stacja kolejki  1060 m n.p.m. u podnóża szczytu, tak więc różnica poziomów wynosi 443 metry.

Świeradów Zdrój  to malowniczo położone w sercu Gór Izerskich uzdrowisko na wysokości 450 – 650 m. n.p.m. cechujące się wyjątkowym, uzdrawiającym mikroklimat, bogactwem wód mineralnych, historyczną architekturą zdrojową. Spacer po uzdrowisku Świeradów-Czerniawa – Park Zdrojowy, Dom Zdrojowy, Hala Spacerowa, Ulica Zdrojowa.

Dla chętnych – Sky Walk w Świeradowie-Zdroju – najwyższa wieża widokowa w Polsce, ma 62 metry wysokości.  Ze szczytu roztacza się widok na zabudowę uzdrowiska oraz  Góry Izerskie.

Wejście po łagodnie wijącej się kładce o długości 850 metrów,  niesamowite wrażenie robi stalowa konstrukcja, zachwyca przede wszystkim inżynieria wieży i szklana platforma widokowa kończąca kładkę na  szczycie.

WYJAZD  godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 21.00

Koszt uczestnictwa 160 zł – przejazd autokarem, opłaty drogowe, opieka merytoryczna przewodnika na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW.

 

Koszty wstępów

Kolej gondolowa w obie strony –razem wjazd i zjazd 50 zł. – bilet grupowy cena w obie strony,

Dla chętnych – Wieża Sky Walk w Świeradowie Zdroju  – grupowy 45zł, indywidualny 65zł

Wstępy do obiektów turystycznych do 40 zł w tym Zamek Czocha 30 zł.

Posiłek w Schronisku na Stogu Izerskim

 

Jako grupa planujemy wyłącznie wspólny wjazd koleją gondolową – bez wejścia na wieżę.

 

Wpłaty uczestników na konto maksymalnie do 3 listopada 2022

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721

Uczestnicy wycieczki powinni zadbać o wygodne buty  – wędrówki po szlakach górskich – przejście od schroniska na Stogu Izerskim na szczyt.

Galeria