Dolina Środkowej Wisły

Dolina Środkowej Wisły

CZARNOLAS – Muzeum Jana Kochanowskiego, mieszkał tu i tworzył wielki mistrz poezji, która porównywana jest to dzieł mistrzów europejskiej poezji renesansowej. Czarnolas to miejsce wyjątkowe, bardzo osobliwe, które  przeszło do literatury polskiej.  Tutaj zrodziła się prawdziwa polska poezja. Sam poeta porównywał Czarnolas do mitycznej Arkadii czyli krainy wiecznej szczęśliwości, o której  marzyli wszyscy poeci. Dzisiaj choć już nie ma słynnej lipy ani domu, w którym mieszkał to wokół nadal odczuć można niezwykłą aurę i unoszący się tu wśród drzew duch tego miejsca.

PUŁAWY  Pałac Czartoryskich – zespół pałacowo-parkowy z  Muzeum Czartoryskich, chlubą miasta jest Park Czartoryskich, właśnie w nim znajdziemy prawie wszystkie najważniejsze zabytki i atrakcje Puław, w którym znajduje się Muzeum Czartoryskich – rodzina ówczesnych właścicieli zespołu pałacowo-parkowego.

JANOWIEC – Zamek w Janowcu nad Wisłą  wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich, w stylistyce obronnej pałacowej rezydencji.  Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren.

KAZIMIERZ DOLNY Małe miasto z wielką historią, miejscem ukochanym zarówno przez turystów, jak i przez artystów. Przyciąga nie tylko licznymi zabytkami, ale także przepięknym i malowniczym położeniem nad Wisłą. To również mekka artystów i wielbicieli sztuki – autorskich galerii, których jest ponad kilkadziesiąt. To jedna z najsłynniejszych polskich miejscowości wypoczynkowych, turystycznych. Rynek w Kazimierzu Dolnym – renesansowe kamienice oraz kryte studnie, Zespół trwałych ruin zamkowych w Kazimierzu Dolnym wraz z odrestaurowaną basztą, Góra Trzech Krzyży – słynny kazimierski punkt widokowy na stare miasto, Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, Mały Rynek, Kamienica Celejewska oraz inne rezydencje przy ulicy Senatorskiej, Klasztor Ojców Franciszkanów, Stara Chata – najstarsza drewniana chałupa Kazimierza i okolic, nadwiślańskie bulwary, stare kazimierskie spichlerze, Kazimierskie koguty: lokalny przysmak oraz popularna miejska legenda.

LESSOWE WĄWOZY – Znakiem rozpoznawczym Kazimierza Dolnego są głębokie (nawet na kilkanaście metrów) lessowe wąwozy, które oplatają miasto siecią malowniczych tras spacerowych. Najsłynniejszym kazimierskim wąwozem jest Korzeniowy Dół. Swoją sławę zawdzięcza wystającym po obu stronach korzeniom drzew przybierającym fantazyjne kształty.

NAŁĘCZÓW miasto uzdrowiskowe, willowa zabudowa miasteczka, większość z zabytkowych budynków powstała pod koniec XIX i na początku XX wieku, było chętnie odwiedzane przez pisarzy, artystów, z Nałęczowem związani są Bolesław Prus i Stefan Żeromski. Uzdrowisko –  źródła wód mineralnych, mikroklimat – wysoką jonizację powietrza wywołują czynniki takie jak gleby lessowe, przepływające rzeki Bystra i Bochotniczanka, urozmaicona sieć wąwozów oraz bogata szata roślinna: Part Zdrojowy, Pijalnia Wód Leczniczych, Muzeum Bolesława Prusa oraz Chata Stefana Żeromskiego.

SANDOMIERZ  – miasto położone malowniczo nad brzegiem Wisły, nazywane jest często Małym Rzymem, bo podobnie jak stolica Włoch – wybudowany został na siedmiu wzgórzach. Mimo bogatej historii i wielu atrakcji, prawdziwą popularność wśród polskich turystów zdobył dopiero niedawno, dzięki serialowi “Ojciec Mateusz”. Sandomierski Rynek, Ratusz – Pomnik Historii, Zamek Królewski wzniesiony przez  Kazimierza Wielkiego, bazylika katedralna Narodzenia NMP, Podziemna Trasa Turystyczna, trasa śladami planu filmowego serialu Ojciec Mateusz, Nadwiślańskie Bulwary.

TARNOBRZEG – dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa – zamek w Dzikowie

BARANÓW SANDOMIERSKI renesansowa rezydencja zwany „Małym Wawelem” ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie, wzniesiona w XVI wieku miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. jedna z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce, pierwotnie należał do szlacheckiej rodziny Baranowskich, następnie   wielkopolski ród Górków, ostatecznie dobra baranowskie zostały zakupione przez Rafała Leszczyńskiego. Obecny kształt zamku stanowi imponujący przykład wytwornego stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich, to kolejna linia rodowa Leszczyńskich, na naszych wycieczkach poznaliśmy rezydencję Leszczyńskich w Rydzynie. Zwiedzamy arkadowy dziedziniec zamku, secesyjna kaplica zamkowa, historyczne wnętrza zamku.

ZALIPIE – malowana wieś w Małopolsce, płożona w gminie Olesno, słynie z malowanych chat. Jedną z najbardziej znanych malarek była Felicja Cyryłowa. Motywy kwiatowe początkowo pojawiały się tylko wokół obrazów i pieca. Z czasem zaczęły pokrywać większe powierzchnie, w tym powały oraz sprzęty codziennego użytku. Następnie zewnętrzne ściany domów również pokryły się wzorami. Gospodynie ozdobiły motywami kwiatowymi ściany, studnie, kapliczki a nawet psie budy.

Ze względu na rezerwację miejsc noclegowych niezbędna jest deklaracja udziału do 5 dni przed wyjazdem – wpłata 200zł

Wyjazd  godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 21.00 trzeciego dnia wycieczki

Koszt – 750 zł – przy minimum 25 uczestnikach, 850 zł przy minimum 20 uczestnikach

przejazd autokarem, opłaty drogowe, opieka merytoryczna przewodników Zakochaj się w Polsce na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW + KL, nocleg w hotelu średniej klasy w Nałęczowie i w Sandomierzu w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem. Pokoje jednoosobowe wymagają dodatkowej opłaty.

Dodatkowe opłaty to koszty wstępów do zwiedzanych obiektów oraz koszty obiadów

Galeria