Nieznane atrakcje Kotliny Kłodzkiej – 3 lipca 2022r.

Wyjazd wakacyjny: Nieznane atrakcje Kotliny Kłodzkiej – 3 lipca 2022

Trasa na wakacje: krajobrazowo-przyrodnicza

Kudowa Zdrój – PSTRĄŻNA  Skansen budownictwa drewnianego – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Jedyny skansen na Dolnym Śląsku. Powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego tj. z Ziemi Kłodzkiej i Noworudzkiej, aż po Góry Sowie i Kamienną Górę. Tym sposobem oryginalne domy zostały uratowane przed zniszczeniem.

 Kudowa Zdrójjedno z najstarszych uzdrowisk sudeckich cieszących się nieprzerwanie europejską sławą dzięki znakomitym wodom mineralnym i wyjątkowej atmosferze XIX-stowiecznego badu. W części część uzdrowiskowa – przerwa na kawę

CZERMNA kaplica Czaszek zbudowana jako kaplica cmentarna, wypełniona czaszkami i piszczelami osób poległych lub zmarłych w wojnie trzydziestoletniej oraz w czasie trzech wojen śląskich w XVIII wieku.

JARKÓW  Ogród Japoński; Twórcą Ogrodu jest – Pan Edward Majcher, który od lat z pasją poświęca się temu zadaniu. Wybudował kaskady, posadził kilkaset różnych roślin, wykonał zbiorniki wodne. Całość ciągle się rozwija i pięknieje. Właściciel został uhonorowany przez miesięcznik Ogrody oraz zdobył uznanie gości z Ambasady Japonii. Ogród Japoński w Jarkowie został udostępniony dla turystów jako drugi w Polsce po Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu.

DARNKÓW – Ośrodek buddyjski – Związek Buddyjski Khordong

LEWIN KŁODZKI  zurbanizowana wieś z zachowanym średniowiecznym miejskim układem przestrzennym i miasteczkową zabudową z charakterystycznym dla miejscowości kamiennym  wiaduktem kolejowym z 1903 roku o wysokości 27m, wybitne dla tego czasu dzieło ińżynieryjno-architektoniczne. Z Lewinem związana była znana piosenkarka Violetta Villas – zwiedzania izby pamięci poświęconej artystce – spotkanie z opiekunem miejsca.

Ruiny zamku HOMOLE –położone między Dusznikami a Lewinem Kłodzkim na Wzgórzach Lewińskich, to jedne z trzech zachowanych na terenie Ziemi Kłodzkiej ruin niewielkich, średniowiecznych zamków, obok zamków Karpień i Szczerba, tu zachowały się  pozostałości donżonu i nieliczne fragmenty murów – nowa atrakcja turystyczna Ziemi Kłodzkiej.

DUSZNIKI ZDRÓJ  –  spacer, jedno z najstarszych uzdrowisk w Sudetach położone nad Bystrzycą Dusznicką w obniżeniu Dusznik. Rynek zabudowany renesansowymi i barokowymi kamieniczkami z XVI-XVIII wieku , kolumna maryjna, kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła z cennym barokowym, bogato zdobionym rzeźbą  figuralną ołtarzem Czternastu Wspomożycieli, oryginalna ambona w kształcie wieloryba. Uzdrowisko z Parkiem Zdrojowym – -sanatoria, Zakład Przyrodoleczniczy, Dom Zdrojowy, pijalnia wód mineralnych należące do Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Dworek Fryderyka Chopina z salą koncertową, w której w 1826 roku młody kompozytor dał dwa publiczne koncerty na cele dobroczynne. Przed teatrem pomnik F. Chopina. Muzeum papiernictwa – Zabytkowy Młyn Papierniczy z XVI wieku, jeden z nielicznych tego rodzaju w Europie – Pomnik Historii

Funkcja uzdrowiskowa, turystyczna, centrum sportów zimowych, ośrodek turystyki górskiej. Duszniki są miejscem dorocznych sierpniowych Festiwali Chopinowskich. Spacer po uzdrowisku

REZERWAT PRZYRODY  „Torfowisko pod Zieleńcem”  położony w Górach Bystrzyckich, na zachodnim zboczu Bieśca na wysokości ok. 750-770 m n.p.m. Szacuje się że wiek torfowiska to około 7600 lat i stanowi relikt epoki lodowcowej, warstwa torfu sięga tu od 3,5 do nawet 9 m głębokości. Jedyne miejsce w Polsce z roślinnością typową dla Tundry Syberyjskiej. Rezerwat został utworzony w 1954 roku w celu ochrony ciekawych i rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych. Obejmuje torfowisko wysokie z bogatą i charakterystyczną dla tego rodzaju zespołów roślinnością oraz ze stanowiskiem reliktowym brzozy niskiej. Torfowisko przypomina krajobraz charakterystyczny dla formacji tundrowej. Rezerwat podlega ochronie ścisłej.

Proszę zabrać obuwie turystyczne, bezpieczne do chodzeniu po szlaku górskim

Trasa krajoznawczo-rekreacyjna – przejścia spacerowe dla każdego turysty.

WYJAZD  godzina 7.00 Aleja Juliusza Słowackiego w pobliżu budynku Poczty Głównej, powrót ok. godz. 21.00

Koszt uczestnictwa 150 zł – przejazd autokarem, mikrobusem opłaty drogowe, opieka merytoryczna przewodników Zakochaj się w Polsce na całej trasie wycieczki, ubezpieczenie NNW.

Po zadeklarowaniu udziału nie ma możliwości rezygnacji ze zwrotem kosztów. Wpłata jest równoważna z rezerwacją na dotychczasowy numer konta

Deklaracje udziału  do 25 czerwca  2022r.

Wpłaty uczestników wyłącznie do 28 czerwca  2022r.

Wpłata na konto 45 1020 5226 0000 6702 0064 5721 Anna Zwiech Zakochaj się w Polsce

koszty wstępów dodatkowo – około 40 zł , koszt obiadu  30 zł

Galeria